Poštové schránky pod vodou: Naozaj existujú?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Už ste počuli o podvodných schránkach? Ak by ste náhodou potrebovali poslať pod vodou list, sú vám plne k dispozícií. Na svete totiž existuje 5 takýchto miest. Ukážeme vám kde…

Hideaway Island, Vanuatu

Podmorská pošta

Podvodná pošta na pobreží Hideaway Island v ostrovnom štáte Vanuatu je jedným z najznámejších na svete. Bola založená v roku 2003 a nachádza sa 3 metre pod vodou. Poskytuje špeciálne vodotesné pohľadnice, ktoré môžu turisti vložiť do ponorenej poštovej schránky vlastnými rukami, alebo môžu požiadať zamestnancov.

V určenom čase sa poštár – potápač ponorí k schránke, vyberie z nej pohľadnice, opečiatkuje ich pod vodou a posiela na cestu. Namiesto atramentu, ktorý by sa, samozrejme, vo vode zmyl, sú pohľadnice označené špeciálnym zariadením, ktoré vytvára na povrchu reliéf.

SUSA Bay, Japonsko

SUSA-podvodná schránka

Malé rybárske mestečko Susa v prefektúre Wakayama v Japonsku má vyznamenanie za vytvorenie prvej podvodnej schránky na svete. Až do vytvorenia ďalšej podvodnej poštovej schránky v Malajzii bola najhlbšou podvodnou schránkou na svete, v hĺbke 10 metrov.

Schránka bola vytvorená ako súčasť veľtrhu v roku 1999 na podporu pútnickeho chodníka Kumano Kodo a okolitých oblastí v južnej časti Wakayamy. Pred schránkou nemalo mesto Susa žiadnu zvláštnu atrakciu. Toshihiko Matsumoto, vtedajší hlavný poštár mesta, navrhol myšlienku podmorskej schránky.

Potápači si kupujú vodeodolné pohľadnice v miestnom obchode, napíšu na ne správu olejovou fixkou a vhodia poštu do červenej podmorskej schránky. Raz za niekoľko dní, zamestnanec obchodu zozbiera pohľadnice a odovzdá ich miestnej pošte.

Každoročne dostane táto schránka 1000 až 1500 kusov pošty. Od svojho vzniku do nej vhodilo list alebo pohľadnicu až 32 000 ľudí.

Pulau Layang-Layang, Malajzia

Malajzia-podvodná pošta

Podvodná pošta v Malajzii prekonala rekord v roku 2015, v ktorom spustila poštovú priehradku až 40 metrov pod hladinou mora. Pohľadnice odoslané z tejto podmorskej schránky sú uzavreté vo vodotesných plastových vreckách, majú zvláštnu pečiatku a sú označené logom Knihy rekordov Malajzie.

Risor, Nórsko

Risor-podvodná pošta

Pošta v meste Risor, na južnom pobreží Nórska, je vyrobená z potápačského zvonu a je to jediná suchá podvodná pošta na svete. Pošta sa nachádza v hĺbke 4 metre pod hladinou a je hneď vedľa móla.

Bahamské ostrovy

Bahamy, podvodné-post-office

„Sea Floor“ pošta v štáte Bahamy už neexistuje, ale bola prvou podvodnou poštou na svete. Vznikla v roku 1939.

Podmorská pošta bola založená fotografom Johnom Williamson Ernestom (1881-1966), ktorý je uznávaný ako jeden z priekopníkov podmorskej fotografie. V roku 1912 Williamson navrhol komoru s hrubými sklenenými oknami, ktorá by mohla byť umiestnená na dne mora. Zvnútra tohto prístroja, ktorý nazýval „Williamsonova fotosféra“, bol schopný pozorovať podmorských tvorov a fotografovať.

V roku 1939 boli zahájené Bahamy-Williamson podmorské expedície, pri ktorých natáčali podmorský svet. Aby expedície spropagovali, bola vytvorená pošta na morskom dne. Fungovala však krátko, zavreli ju už v roku 1941. V roku 1965 vydala Bahamská pošta súbor známok pripomínajúcich tento unikát.

Zdroj: www.amusingplanet.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokFotografka vytvára rozprávkové snímky s divokými zvieratami
Ďalší článokNaša nezabudnuteľná návšteva galérií Tricklandia, Poliankovo a Dobrá hračka
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.