Kapela FREYA postúpila priamo do finále pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2020

Košický zlatý poklad
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Už 36. ročník slovenskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2020 pozná svojich postupujúcich! Priamo do finále sa dostala aj žilinská hudobná formácia FREYA s piesňou Tréma, ktorú tvoria autori a hudobníci Lenka Kulichová Mušková a Tomáš Kyška.

Porota Košického zlatého pokladu pritom vyberala na základe kritérií dve skupiny postupujúcich. Do prvej skupiny, do ktorej sa prebojovala aj FREYA, vybrala 6 piesní, ktoré priamo postupujú do finále súťaže. Druhá skupina s 12 piesňami bude ešte o ďalší postup do finále len bojovať. Do tohto ročníka sa prihlásilo rekordných 220 piesní.

Hudobný objav zo Žiliny

Hudobné duo tvorí speváčka, textárka a skladateľka Lenka Kulichová (Mušková) a klávesák a skladateľ Tomáš Kyška. Spoločne fungujú od roku 2015 a v zásobe majú viac ako 14 autorských piesní. „Veľmi sa tešíme! Nečakali sme, že naše spoločné tvorenie hudby, ktoré robíme vo svojom voľnom čase, ocenia profesionáli v porote a vyberú nás. Priamy postup do finále je pre nás veľký úspech,“ hovorí Lenka Kulichová, speváčka, autorka textu a hudby postupujúcej piesne a dodáva: „Vždy sa snažím vkladať do svojich textov nové slová, ktoré som ešte nepoužila a otvárať nové témy.“

Do súťaže sa prebojovali s piesňou Tréma. „Tento song je výpoveďou toho, čo prežívam keď mám vystupovať pred ľuďmi. Vznikla úplnou náhodou. Na klavíri som začala hrať akordy, kt. na seba nadväzovali. Do toho som si spievala melódiu a keď sa mi to začalo trochu pozdávať, chcela som si to zaznamenať. Tak som využila tzv. „hatlaninu“, keďže ma v tej chvíli nenapadal nejaký zmysluplný text. Ten som vymyslela až neskôr,“ prezrádza Lenka Kulichová, ktorá sa písaním aj živí.

Prezentácia mladých talentov

Hlavným zámerom populárnej súťaže KZP je prezentácia a propagácia mladých talentovaných autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby. „Do súťaže prišiel tento rok rekordný počet nahrávok. Teší nás, že reprezentatívne je zastúpenie nielen z pohľadu hudobných trendov, ale aj z pohľadu regiónov Slovenska. Výberová komisia to tento rok rozhodne nemala ľahké, finálový výber bude však naozaj kvalitný. Tento rok chceme premiérovo podporiť kvalitné texty, a to nielen formou sprievodných podujatí, ale aj prostredníctvom ceny za najlepší text. Udelíme ju prvý raz v dlhej histórii Košického zlatého pokladu,“ uviedol riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Finále súťaže Košický zlatý poklad 2020

To, kto súťaž Košický zlatý poklad vyhrá rozhodne porota v zložení: Igor Timko a Zoltán Sallai zo skupiny No Name, Peter Bič, hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš, riaditeľ rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy na finálovom koncerte 24. októbra 2020 o 19:00 v košickom Kulturparku. RTVS odvysiela priamy prenos v éteri Rádio Slovensko a televízny dokument z podujatia odvysiela Dvojka. Absolútny víťaz získa bezplatné poskytnutie nahrávacieho štúdia v Slovenskom rozhlase na realizáciu profesionálnej nahrávky víťaznej piesne.

Pieseň Tréma:


Foto: Roderik Kučavík

Zdroj: FREYA

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAfter Sľub: Hessa príbeh pokračuje aj s bonusovou kapitolou
Ďalší článokDomáce práce podľa veku: Čo všetko zvládnu deti už od dvoch rokov?
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.