Zázračný med: Prečo jesť denne jednu kávovú lyžičku?

med
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Vedeli ste, že je významným antioxidantom a životobudičom? Jedna kávová lyžička denne pôsobí blahodarne na celý ľudský organizmus. Jedna lyžička medu obsahuje 18 gramov, no priemerný Slovák za rok spotrebuje 1,2 kilogramu medu. To predstavuje iba 3,3, gramov denne. Pripomeňme si preto dôvody, prečo je med tak dôležitý pre naše zdravie.

Posilňuje srdce

Výskumy ukazujú, že antioxidanty obsiahnuté v mede môžu zabrániť zúženiu tepien. V závislosti na mieste výskytu, môže zúženie spôsobiť srdcové zlyhanie, cievne problémy alebo bolesti hlavy. Vypiť pohár „živej“ vody s niekoľkými lyžičkami medu pôsobí voči tomu preventívne.

Zrýchľuje metabolizmus

Komu by napadlo, že prospieva k úbytku telesnej hmotnosti? Ale je to tak! Ak sledujete svoju váhu, lekári vám môžu odporučiť vylúčiť sladkosti na báze cukru. Ale med určite nie. Je to preto, že cukor prítomný v mede má iné zloženie. Zrýchľuje metabolizmus, čo je pre zníženie hmotnosti nevyhnutné. Sladenia medom sa teda nemusíte báť ani pri boji s nadbytočnými kilami.

Vylepšuje pamäť

Med je okrem iného výborným bojovníkom so stresom, obnovuje bunkový systém a tiež zlepšuje pamäť. To je dobrá správa predovšetkým pre tých, ktorí sa svojou vlastnou pamäťou občas trochu bojujú. Vápnik, ktorý med obsahuje, je ľahko vstrebávaný mozgom a vďaka tomu lepšie funguje.

Tmavý medovicový med alebo med lesný, ktorý sa skladá z medovicového a kvetového, je vhodný skôr pre starších ľudí. Takýto med je bohatý na minerálne látky, ako je vápnik, draslík, horčík, železo, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Má tiež výraznejšiu a intenzívnejšiu chuť, ktorú starší lepšie ocenia“, hovorí Milan Špaček z firmy Medokomerc.

Znižuje hladinu cholesterolu

Ľudia s vyšším cholesterolom by si mali med dopriať pravidelne. Neobsahuje totiž cholesterol. Jeho zložky a vitamíny naopak prispievajú k znižovaniu jeho hladiny. Denná konzumácia medu má priaznivý vplyv na množstvo antioxidačných látok v tele, ktoré sú v boji proti cholesterolu veľmi úspešné.

Čistí zvonku i zvnútra

Med je vynikajúci antioxidant, čo znamená, že jeho pravidelná konzumácia vyčistí vaše telo od rôznych toxínov. Med je silné antiseptikum, takže pomocou jednej lyžičky medu denne dokážete predchádzať rôznym ochoreniam spojeným s tráviacim traktom. Okrem toho pri priechode žalúdkom med rozloží zárodky a vylieči malé rany na sliznici. A keď budú vaše črevá zdravé, účinok medu sa podpíše aj na vašej telesnej schránke. Toxíny sa z vás vyplavia a vy budete mať pleť krásnu a zdravú.

Podporuje kvalitný spánok

Med dokáže upokojiť nervy a udržať psychiku v pokoji. Obsahuje glukózu, ktorá sa rýchlo vstrebáva do krvi a podporuje tak relaxáciu a zmiernenie psychických problémov. Tie dokážu občas veľmi nepríjemne zasiahnuť aj do režimu spánku. S medom sa ale nespavosti nemusíte báť. Med zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, a ten zas stimuluje tvorbu melatonínu. Práve tento hormón je zodpovedný za kvalitu spánku a vďaka nemu budete späť ako bábätko.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokHemoroidy: 7 rád, ako sa ich navždy zbaviť
Ďalší článokVydavateľstvo Zelený Kocúr ponúka množstvo oceňovaných kníh
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.