Hemoroidy. Postihujú až 70 percent dospelých osôb. Ich výskyt sa zvyšuje vekom a je častejší u mužov. Prejavujú sa svrbením, pálením, krvácaním, zápalom, opuchom, bolesťou či tvorbou hlienu. Auu…
Predstavte si uzlovito rozšírené žily cievnych pletení v oblasti konečníka a análneho kanála. Hemoroidy sú normálne anatomické štruktúry vytvárajúce v análnom kanáli akési cievne vankúšiky, ktorých prítomnosť je nevyhnutná pre udržanie stolice. Zvýšiť riziko vzniku hemoroidov môžu aj tieto nasledujúce faktory: vek nad 50 rokov, chronická zápcha, genetické predpoklady, ochorenia pečene, dlhé sedenie, infekcie konečníka či nedostatočná análna hygiena.
Rozoznávame vonkajšie hemoroidy, ktoré sú uložené medzi vonkajším zvieračom a kožou, v oblasti análnych ciev a vnútorné hemoroidy. Tie sa nachádzajú v podsliznicovom tkanive nad vnútorným zvieračom, v oblasti konečníkových ciev. Vonkajšie sa prejavujú ako uzlíky rôznej veľkosti a pri väčších rozmeroch sťažujú udržovanie čistoty, môžu mokvať a svrbieť. Tie vnútorné sa môžu pri väčších rozmeroch posunúť až do análneho otvoru kedy sa stávajú viditeľnými voľným okom (inak sú pozorovateľné len endoskopicky).
Ako si poradiť s hemoroidmi?
1. Do stravy zaraďte dostatok vlákniny
Vlákninu prijímame v podobe dostatočného množstva zeleniny, celozrnných obilnín, vhodné je aj pridávanie otrúb do polievok, omáčok počas varenia. Dôležitý je dostatočný prívod živín, v tomto prípade ide o kremík, pretože prispieva k spevňovaniu väzivového tkaniva.
2. Denne vypite potrebné množstvo tekutín
Veľmi vhodné je začať aj končiť deň vypitím veľkého pohára čistej teplej vody. Samozrejme ani v priebehu dňa nezabúdať na jej dostatočnú náhradu.
3. Dbajte na pravidelný správny pohyb
Nevhodné pohybové aktivity sú predovšetkým tie, pri ktorých sa nadmerne zvyšuje tlak na oblasť panvového dna ako je dvíhanie bremien. Samozrejme bicyklovanie a jazda na koni spôsobuje dráždenie už prítomných hemoroidálnych uzlov. Týmto aktivitám sa vyhýbajte aspoň počas trvania problémov.
4. Kvalita toaletného papiera
Venujte pozornosť aj kvalite toaletného papiera, nepoužívajte parfumovaný či inak výraznejšie chemicky ošetrený. Vyskúšajte skôr mäkký. Dodržujte prísnu hygienu análneho otvoru.
5. Vyhnite sa dráždivej a pikantnej strave
6. Vyskúšajte sedacie kúpele v odvare z dubovej kôry
Pomôžu aj obklady s harmančekovým odvarom. Veľkú úľavu prinášajú patričné masti aplikované na postihnuté oblasti. Týmito opatreniami môžeme dosiahnuť ústup príznakov a predísť zhoršovaniu stavu.
7. Vyhľadajte lekársku pomoc
V niektorých prípadoch je potrebné až chirurgické riešenie stavu.