Black Friday, teda Čierny piatok vznikol vo Philadelphii, no nákupné šialenstvo sa čoraz viac tlačí aj k nám na Slovensko. Predajcovia sa predbiehajú v zľavách a ponúkajú svoj tovar za veľmi nízke ceny. Viete, prečo sa tento deň nazýva práve Black Friday?
Aj vy ste podľahli tomuto trendu a nakupujete ako diví? Spoločnosť ShopAlike/Ladenzeile vypracovala analýzu, v ktorej tvrdí, že dôležitosť Black Friday vo svete každým rokom stúpa. Potvrdzuje to nárast vyhľadávaní kľúčových slov: „Black Friday“ a „Čierny piatok“ na webe. Google hlási, že na Slovensku bol v roku 2015 tento výraz vyhľadávaný približne 40 500 krát. Oproti minulému roku si tak obchodníci polepšili až o 173,6%.
Sviatok konzumnej spoločnosti
Čierny piatok pochádza zo Spojených štátov a postupne „nainfikoval“ aj iné časti sveta. Začína v piatok po Dni vďakyvzdania, teda posledný piatok v novembri. Veľa ľudí ho berie aj ako štart predvianočných nákupov. V niektorých štátoch USA dávajú svojim štátnym zamestnancom dokonca voľno, aj keď to nie je oficiálny sviatok. Veď prečo by si nemohli vystáť dlhočizné rady pred obchodným domom a po jeho otvorení súperiť s ostatnými zákazníkmi o luxusné kúsky za zlomkové ceny? Občas sa niekomu ujde aj po papuli, ale to už je riziko tohto komerčného sviatku.
Prečo Black Friday?
Názov vznikol kvôli veľkému dopravnému zmätku, ktorý nasledoval deň po Dni vďakyvzdania vo Philadelphii. V 60-tych a 70-tych rokoch 20. storočia sa viac rozšíril. Kvôli chaosu a dopravným zápcham nazvali taxikári, policajti a vodiči autobusov tieto dni ako Black Friday (čierny piatok) a Black Saturday (čierna sobota). Neskôr sa pokúšali tento negatívny názov zmeniť na Big Friday a Big Saturday, no tento pokus bol neúspešný.