V akých intervaloch meniť rôzne dôležité kvapaliny vo vašom aute?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Auto na svoje fungovanie potrebuje oveľa viac kvapalín ako len benzín, či naftu. A aj keď vašu pozornosť nepotrebujú tak často ako prázdna nádrž, rozhodne nie je vhodné na tieto kvapaliny zabúdať. Ktoré to sú?

Motorový olej

Pre chod motora je kľúčový olej. Zabezpečuje totiž potrebné mazanie dôležitých komponentov. Časom sa však olej znečisťuje a zhoršujú sa jeho mazacie vlastnosti. Ako často by ste teda mali navštíviť predajňu motorových olejov Žilina kvôli kúpe nového oleja pre vaše auto? Všeobecný interval výmeny je 15 000 km alebo 1 rok (podľa toho, čo nastane skôr), ale v niektorých prípadoch môže byť tento interval aj kratší a výnimočne aj dlhší.

Chladiaca kvapalina

Tak, ako sa olej stará o mazanie, chladiaca kvapalina má za úlohu ochladzovať komponenty motora. Pri nej býva skôr problémom strata jej objemu ako vlastností. Každopádne aj chladiacu kvapalinu treba časom meniť. Interval jej výmeny sa najčastejšie udáva v rozmedzí 3 – 5 rokov.

Brzdová kvapalina

Presuňme sa teraz k brzdám. Okrem toho, že medzi náhradné diely Škoda, ktoré treba v záujme bezpečnosti jazdy pravidelne meniť, jednoznačne patria brzdové platničky a kotúče, zabúdať netreba ani na brzdovú kvapalinu.

Tá prenáša tlak z brzdového pedála na kotúče. Časom však stráca svoju nestlačiteľnosť, čím sa zhoršuje fungovanie celého brzdového systému. Čo sa jej výmeny týka, zvyčajne sa udáva len časový interval, ktorým sú 2 (a niekedy 3) roky.

Prevodovkový olej

Vráťme sa ešte k oleju, ale tentokrát k tomu, ktorý sa stará o mazanie komponentov v prevodovke. Rovnako ako motorový olej aj ten v prevodovke časom stráca svoje vlastnosti. Interval výmeny je pri manuálnych prevodovkách 50 000 – 150 000 km a pri automatických sa zvyčajne prvá výmena realizuje po 120 000 km a ďalšie každých 60 000 km.

Kvapalina v posilňovači riadenia

V prípade, že máte v aute hydraulický alebo elektrohydraulický posilňovač riadenia, k zozname kvapalín na pravidelnú výmenu si môžete pridať aj kvapalinu v takomto posilňovači. Interval výmeny je zvyčajne medzi 50 000 – 100 000 km.

Kvapalina v ostrekovačoch

A na záver ešte jedna „drobnosť“, kvapalina v ostrekovačoch. Aj jej stav treba mať pod kontrolou, aby sa vám neminula práve vtedy, keď ju budete nutne potrebovať. Samozrejme, dopĺňa sa výlučne podľa potreby, len nezabudnite pred zimou namiesto letnej doliať zimnú a teda nemrznúcu zmes.

Zdroj obrázka:

Autor: chomplearn / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokSeverské krimi Dievča v orlích pazúroch. Séria Millennium pokračuje!
Ďalší článokSpoľahlivé riešenie problému s hlučnými susedmi? Zvuková izolácia
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.