Viete, odkiaľ pochádza Halloween? Amerika to nie je!

tekvica
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Veľa ľudí si myslí, že Halloween je americký sviatok. No opak je však pravdou. Tí ho iba prevzali a urobili z neho komerčnú záležitosť. Ak chcete vedieť viac zaujímavostí čítajte ďalej.  

Sviatok strašidiel zvyknú oslavovať deti 31. októbra. Oblečú sa do rôznych kostýmov a koledujú po okolitých domoch. Takéto rituály sa realizujú hlavne v USA, Írsku, Kanade, Austrálií, Portoriku, Spojenom Kráľovstve či Novom Zélande. U nás je to o niečo pokojnejšie.

Halloween – európsky sviatok

Pôvodne bol tento sviatok pohanský (keltský) Samhain a slávil koniec pohanského roka. Teória Keltov bola, že duše mŕtvych sa vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Na ochranu im slúžilo svetlo v podobe ohnivých uhlíkov. V noci na 1. novembra bola podľa nich hranica medzi svetom živých a mŕtvych veľmi tenká. S tým súvisel aj strach z mŕtvych predkov, ktorí by sa na nich mohli nahnevať a spôsobiť im zlo. Verili, že tieto dni majú magickú moc.

Ľudia im obetovali rôzne dary, aby si naklonili ich priazeň. Deti chodili spievať obradné piesne ku susedom, za ktoré im dávali peniaze alebo obradné koláče. Toto pečivo bolo  symbolom duše. Verili, že čím viac ich zjedia, tým väčšia bude priazeň mŕtvych duší.

Halloween je teda európskym sviatkom pochádzajúci z Írska, ktorý prevzali aj Američania od európskych prisťahovalcov a dodali mu komerčný nádych.

Prečo tekvica?

Povesť sa viaže na írsky folklór. Lenivý, ale zato lišiacky sedliak Jack obalamutil diabla vďaka krížu. Diabol Jacka nevzal pod podmienkou, že sa jeho duša nikdy nedostane do pekla. O nejaký čas hriešnik Jack zomrel, do neba ho neprijali a do pekla ho podľa dohody odmietol prijať diabol. Ostal uväznený v tme. Fňukal, že bez svetla je stratený, a preto mu dal diabol aspoň žeravý uhlík z pekelného popola. Ten by nemal nikdy zhasnúť. Do repy si vydlabal miesto pre uhlík a vydal sa na nekonečnú cestu, aby našiel miesto na odpočinok. Takto vznikol Jack of the Lantern alebo Jack-o‘-Lantern. Repu neskôr nahradila o niečo atraktívnejšia tekvica.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokPosledný prípad Hercula Poirota – Opona. Koniec legendy
Ďalší článokZdena Studenková: “Milujem túto autorku a jej knihu si vychutnáte!“
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.