Aj keď ďalekohľad nemá doma každý, v skutočnosti je využiteľný pri rôznych záľubách, či už pravidelne chodievate do hôr na turistiku, fascinuje vás nočná obloha, alebo sa napríklad venujete takej prevažne „,mužskej“ činnosti, akou je poľovníctvo. A je to práve využitie ďalekohľadu, ktorým je potrebné sa pri kúpe riadiť v prvom rade.
Turistické ďalekohľady
Z vyššie uvedených záľub začneme tou, ktorej sa zrejme venuje najviac z vás, turistikou. Ideálny ďalekohľad na turistiku nemusí mať vynikajúcu svetelnosť, veď v horách sa zväčša nepohybujeme za šera alebo v hustom daždi.
Z tohto dôvodu sú turistické ďalekohľady spravidla menšie a ľahšie, čo sú zase vlastnosti, ktoré na túre oceníte, keďže určite chcete niesť čo najmenšiu záťaž. A aj keď nepriaznivým podmienkam na horách sa vyhýba každý, kto myslí na svoje zdravie, počasie je vo vysokých polohách nepredvídateľné a preto bez ohľadu na to, či rozmýšľate nad ďalekohľadom ZEISS, alebo nad akoukoľvek inou značkou, vyberajte si z modelov, ktoré sú vodeodolné a plnené dusíkom proti zahmlievaniu.
Astronomické ďalekohľady
Prejdime na astronomické ďalekohľady. Nebudeme však brať do úvahy teleskopy, ale binokulárne ďalekohľady, ktoré sú určené najmä na prvé astronomické pozorovania. Ide o väčšie a ťažšie ďalekohľady, keďže majú veľké priemery objektívov pre potrebnú veľkú svetelnosť. Nie sú teda určené na dlhé prechádzky v prírode a ak ide o astronomický ďalekohľad s väčším priblížením, potrebný je aj statív.
Poľovnícke ďalekohľady
Aj keď podľa využitia by sme mohli ďalekohľady deliť aj na viac kategórií, spomenieme už len poslednú, ktorou sú poľovnícke ďalekohľady. Spolu s vyššie uvedenými kategóriami ide o zrejme najpoužívanejšiu trojicu.
Veľkosťou sú poľovnícke ďalekohľady niekde medzi turistickými a astronomickými. Musia mať totiž väčšiu svetelnosť ako bežné turistické ďalekohľady, ale zároveň si musia zachovať rozmery a váhu pre bezproblémový pohyb revírom.
Podobne ako v prípade turistických ďalekohľadov aj pri výbere poľovníckeho ďalekohľadu by mala byť samozrejmosťou vodeodolnosť a plnenie dusíkom. Špičkové poľovnícke ďalekohľady, ako napríklad tie značky Leica, disponujú aj vstavaným laserovým diaľkomerom. A užitočnou „vychytávkou“ drahších modelov býva aj automatické zaostrovanie.
Zdroj obrázka:
Autor: Luis Molinero / Shutterstock.com