Rozhovor: Lucia Pastierová Čarná o svojej knihe Hladko obratko

Hladko obratko Lucia Pastierová Čarná
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Ideálny recept neexistuje, ale máme pre vás dobrý tip. O tom, že občas to ide hladko, no potom zas obratko vie svoje autorka ľúbeznej knižky Hladko obratko Lucia Pastierová Čarná.

Nádherná obálka knihy Hladko obratko nie je ani zďaleka jediným benefitom. Každá zaneprázdnená žena sa poteší krátkym kapitolám, ktoré môže čítať v ľubovoľnom poradí a vždy si príde na svoje. O čom je, už prezradí sama autorka v krátkom rozhovore, ktorý vám prinášame na spríjemnenie domáceho väzenia. 

Lucka, môžeme o tebe prezradiť, že si roky pracovala v reklamných agentúrach a získala si mnohé ocenenia za kreativitu. V súčasnosti pôsobíš vo vydavateľstve Ikar, kde sa venuješ PR a organizácii eventov, krstov či tlačových besied. Pravidelne komunikuješ s osobnosťami knižného sveta, akými sú Jozef Karika, Kristína Tormová či Arpád Soltész. Popritom aktívne prispievaš svojimi stĺpčekmi a, mimochodom, vydáš knihu. Asi je zbytočné pýtať sa, odkiaľ berieš toľko energie. Skôr by ma zaujímalo, kedy si zistila, že to, čo ťa napĺňa, sú knihy.      

Po osemnástich rokoch v rôznych reklamných agentúrach som cítila vyhorenie. Moja práca ma prestala napĺňať a hľadala som niečo, čo mi bude dávať zmysel a poteší moju dušu. A náhodou som narazila na informáciu, že v Ikare hľadajú niekoho na PR oddelenie. Knihy boli odjakživa súčasťou mojej rodiny, otec bol spisovateľ, sama mám doma veľkú knižnicu a od detstva rada čítam. Práca vo vydavateľstve mi prišla ako „dream job“, tak som sa prihlásila a prešla konkurzom. A už tri roky robím pre najväčšie vydavateľstvo na Slovensku. Niekedy je tej práce toľko, že je to až nočná mora, ale stále robím s knihami a tá láska ešte vždy prevyšuje pracovný nápor.

Povedzme si viac o tvojej knižke. Kde vznikol nápad napísať Hladko obratko? A šlo to skôr hladko?

Začalo to pred viac ako piatimi rokmi. Dostala som ponuku písať stĺpčeky pre novovznikajúci portál Ženy v meste. A tak som každú nedeľu počas piatich rokov písala krátky stĺpček o tom, čo žijem. Nemala som žiadne obmedzenia. Mala som vtedy 40 rokov, a preto som logicky písala o životných zmenách žien po štyridsiatke. A ženy to čítali, reagovali, písali komentáre. Trafila som sa do toho, čo ich teší a trápi. Po piatich rokoch sme v Ikare hľadali ľahký žáner pre ženy publicistiku „blogerského“ typu, ponúkla som redaktorke moje stĺpčeky a spoločne sme z nich urobili knihu. Vybrala som spomedzi asi 250 textov niečo vyše stovky. Vybrala som si ilustrátorku aj dizajnérku knihy a tak sa narodilo Hladko obratko.


Komu je kniha určená a čo sa ukrýva na jej stránkach?

Kniha je určená ženám okolo štyridsiatky, ale čítajú ju aj mladšie a staršie ženy, každá si tam nájde to svoje. Obsahuje desiatky stĺpčekov rozdelených na tematické okruhy – ako napríklad O duši, O rodine, O ženách, O vzťahoch… Sú to krátke útvary na stranu aj niečo, ktoré môžu ženy čítať pred spaním, počas cesty do práce, pri dojčení, kým im doperie práčka :D. Je to taký wellness pre dušu, ktorý pomôže, keď potrebujeme na okamih vypnúť a nadýchnuť sa. A hlavne, ženy budú mať pocit, že aj keď je to niekedy tvrdé, nie sú v tom samy.


Dnes mnohí autori a autorky komunikujú so svojimi čitateľmi prostredníctvom sociálnych sietí. Stáva sa ti, že ti niekto napíše svoje dojmy?

Áno, stáva. Najmä cez Instagram mi ženy napíšu, dokonca som už pár knižiek aj podpísala na žiadosť cez sociálne siete. Je to veľmi milé, keď napíšu, som dojatá a teším sa z každej reakcie. Ak sa aspoň jedna cíti po prečítaní knihy lepšie, misia je splnená. Zatiaľ žiadna nechcela vrátiť peniaze.

Máš nejaké literárne vzory? Kto ťa podnietil v písaní?

Určite mám autorky, ktoré ma inšpirujú. Vzory neviem, lebo nepíšem tak dobre, aby som sa k niekomu vedela prirovnať. Obdivujem Silviu Plathovú, Margaret Atwoodovú, Virginiu Woolfovú, zo súčasných sa mi dobre čítala Chimamanda Ngozi Adichie, Sally Rooney, či Laetitia Colombaniová, Delphine de Vigan, páčil sa mi román Slnečnice od Sarah Winman. Zo slovenských autoriek mám rada Altu Vášovú, Evu Borušovičovú, Milu Haugovú, Bibu Bohinskú, Veroniku Homolovú Tóthovú, Tamaru Šimončíkovú Heribanovú, Katarínu Kucbelovú a mnohé iné. Samozrejme, čítam aj mužských autorov, ale viac ma inšpirujú spisovateľky.


Keby sme mohli nahliadnuť k tebe domov, aké knihy by sme našli na tvojom nočnom stolíku? Podľa čoho si vyberáš nové kúsky?

Momentálne čítam životopis Demi Moore, ktorý vyjde v Ikare koncom apríla, lebo o ňom chcem napísať článok. Musím povedať, že ma veľmi zaujal úprimnosťou a drsnosťou výpovede tejto herečky. Dočítala som Normálnych ľudí od Sally Rooney – je to brilantné čítanie, rozčítaný mám román Tri ženy o ženskej túžbe a ešte ma čaká Božena Němcová a potom uvidím. Milujem knihy od vydavateľstva Inaque, tam ich mám nakúpených asi desať, ktoré čakajú na prečítanie. No nepohrdnem ani dobrým ľúbostným románom. Mám rada vtipné dialógy a vypointovaný záver. Knihy si vyberám na základe odporúčaní knihomoľov, ktorých sledujem na sociálnych sieťach a na základe intuície, obálky a anotácie.


Hladko obratko je tvoja prvá kniha. Mnohých určite zaujíma či premýšľaš o pokračovaní, alebo chystáš niečo nové.

Keď sa nazbierajú ďalšie stĺpčeky, čiže možno budúci rok, alebo o dva roky by som chcela urobiť druhú knihu, podobnú ako je Hladko obratko. Uvidíme, či bude mať vydavateľstvo záujem. Bude sa volať Nádych výdych. Teraz píšem životopisnú knihu spoločne s trénerom Marošom Molnárom. Je to jeho príbeh, ktorý je nesmierne zaujímavý. Pri rozhovoroch s ním odkrývam jednotlivé vrstvy jeho osobnosti a vidím veľmi inšpiratívneho človeka. Písať o takýchto osobnostiach ma baví. Kniha vyjde v septembri 2020.

Súčasná situácia sa dotkla aj knižného trhu, o čom svedčia vyjadrenia viacerých vydavateľov. Akcie sa zrušili, besedy sa presunuli. Odrazu má mnoho ľudí v rôznych odvetviach nezvyčajne veľa času a nevedia, čo s ním. Ako je to s tebou? Čo robíš, keď nepracuješ?

Pracujem stále, z domu. Pripravujem texty o knihách v spolupráci s médiami. Komunikujem s nimi, lebo stále vychádzajú noviny a časopisy, poskytujem im knižné tipy, posielam podklady, dohadujem rozhovory s autormi. Komunikujem so zahraničnými agentmi riešili sme napríklad zrušené turné Jo Nesboa, ktorý mal prísť na návštevu do Bratislavy, či zrušenú návštevu Heather Morrisovej. A okrem toho píšem knihu o Marošovi, starám sa o mamu, ktorá patrí do ohrozenej skupiny a potrebuje moju pomoc a o syna maturanta. Ako každý rodič na home office.

Zostáva nám popriať ti dostatok duševného wellnessu, mnoho inšpirácie, zdravia a opäť raz motivácie prenášať svoje trefné myšlienky na papier. Čítame ich radi a s potešením.

A vy, milé dámy, ktoré ste sa prepracovali na posledné riadky nášho článku, veríme, že ste v ňom načerpali aspoň malý kúsok energie. Čítanie nie je len únikom z reality, občas nám pomáha udržať si zdravý rozum. Ako píše Lucia Čarná, nie ste v tom samy.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Autor: Mária Bílková

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAko ušetriť na jedle? Takto môžete menej plytvať potravinami
Ďalší článokPoužite túto surovinu a váš olej sa už nikdy nespáli  
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.