Keď som bola malá, veľmi som túžila po živej bábike. Skôr to bola túžba po malom bábätku, o ktoré by som sa starala. Vtedy som si miliónkrát predstavovala svoje hrdinské scenáre ako zachraňujem kričiace „mimčo“ z hustého lesa, kde ho nechali pohodené v košíku. A potom by som sa oň starala, prebaľovala ho, kŕmila a hrala sa s ním. Mohla som mať asi šesť rokov a o starostlivosti detí som nemala ani páru.
Teraz mám o dvadsať rokov viac a akosi si neviem predstaviť, že by som v náručí tíšila to malé čerstvo vyliahnuté stvorenie. Pretože viem, ako sa život matky po narodení dieťaťa zmení. Alebo skôr tuším z rozprávania známych. Samé prebaľovanie, kŕmenie, prebaľovanie a kŕmenie, kúpanie, prebaľovanie a opäť prebaľovanie a kŕmenie či kočíkovanie.
A to som nerátala bočné aktivity matky, ktorá sa snaží zároveň čistiť tú veľkú spúšť po malom drobcovi (alebo drobcoch, či prerastených drobcoch). Všetky aktivity kde by som sa nevmestila s prenosnou postieľkou na kolesách by som musela vylúčiť. Asi by bolo čudné so sebou brať vrieskajúci kočík do kina či divadla.
Samozrejme, že nič krajšie ako držať v rukách vlastné dieťa neexistuje a tento pocit by chcela zažiť snáď každá žena. Vidieť ako jej pred očami rastie (a to celkom rýchlo) verná kópia samej seba skrížená s partnerom je úžasná. No asi nie som na tento historický „bejby moment“ ešte celkom pripravená.
U detí starších matiek je o 22% nižšia pravdepodobnosť, že sa zrania, a o tretinu nižšia pravdepodobnosť, že budú musieť počas prvých troch rokov života ísť do nemocnice.
Raz mi istý múdry muž z gynekologických kruhov povedal, že maternica ženy je na tehotenstvo najviac pripravená vo svojich dvadsiatich štyroch rokoch. Ups! Tak to už som trochu prepásla. Po niekoľkominútovom „googlení“ som zase narazila na zaujímavý fakt, že práve deti starších matiek sú vraj vyrovnanejšie. Podľa vedcov zo zeleného fľaku na ľavo od Francúzska zistili, že u detí starších matiek je o 22% nižšia pravdepodobnosť, že sa zrania, a o tretinu nižšia pravdepodobnosť, že budú musieť počas prvých troch rokov života ísť do nemocnice. No a okrem toho sa oháňajú aj tým, že žienky v staršom veku sú lepšie materiálne zabezpečené, majú viac skúseností a žijú aj v stabilnejších pomeroch, ako tie dvadsaťročné maminy.
Vyzerá to tak, že sa pridávam na vašu stranu, britskí bádatelia.
No ale človek mieni a život mení!