Kupujete si auto s dieselovým motorom? Čo by ste mali vedieť o DPF?

Happy brunette woman buying new cute car, raising hand up with automatic key and smiling, showroom interior, copy space. Pretty curly lady customer purchasing yellow female auto, getting in
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Ak si prvýkrát kupujete modernejšie (nemusí byť nutne nové) auto s dieselovým motorom, je možné, že to bude vaša prvá skúsenosť s filtrom pevných častíc (DPF). Iste, v každom aute je hneď niekoľko rôznych filtrov, ale je to práve DPF, ktorý v istom zmysle vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Akú má úlohu?

Najskôr si však v stručnosti povedzme, čo vlastne filter pevných častíc robí. Jeho úloha je zrejmá už z jeho označenia: zachytáva pevné častice výfukových plynov, ktorých dieselové motory produkujú násobne viac ako benzínové (preto jeho použitie len v dieseloch).

Keďže ide o filter, zrejmé je aj to, že sa používaním postupne zanáša. Ak by ste ho však mali hneď meniť, robili by ste to niekoľkokrát za rok. A tu prichádza na rad tá spomínaná starostlivosť o DPF.

Každé auto, ktoré je vybavené filtrom pevných častíc, má aj funkciu jeho regenerácie. A aj keď o potrebe jej vykonania vás upozorní riadiaca jednotka, ktorá aj upraví chod motora tak, aby sa zvýšila teplota výfukových plynov (na viac ako 500 °C), ktoré potom zachytené čiastočky vypália, bez vášho pričinenia to nepôjde.

Ako sa oň starať?

Aby regenerácia DPF prebehla v celom rozsahu, je potrebná zhruba 15-minútová plynulá jazda v stredných otáčkach so zaradeným vyšším prevodovým stupňom. Teoreticky to nie je nič zložité, ale situácia v premávke nie vždy umožňuje tento proces absolvovať v požadovanej dĺžke.

Nemusíte sa báť, že sa vášmu filtru pevných častíc niečo stane akonáhle prvýkrát neabsolvujete jeho regeneráciu v plnom rozsahu. Avšak z dlhodobého hľadiska je opakované neabsolvovanie kompletnej regenerácie (alebo dokonca ignorovanie jej potreby) veľkým problémom.

DPF by sa v takomto prípade úplne zaniesol a to až do takej miery, že ďalšia regenerácia by už bola neúčinná. Jazda s takto znečisteným filtrom pevných častíc by sa prejavila na zhoršenej výkonnosti vozidla a hrozilo by aj poškodenie motora. V takejto situácii by ostávalo len vymeniť DPF alebo ho dať profesionálne vyčistiť.

Zdroj obrázka:

Autor: Prostock-studio / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokMusí fingovať krádež a zachrániť svet… Agent Gabriel Allon v trileri Zberateľ
Ďalší článokKozmon, Lechan, Procházka aj Manga. 4 autori a 4 čerstvé novinky
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.