Kupujete si auto s dieselovým motorom? Čo by ste mali vedieť o DPF?

Happy brunette woman buying new cute car, raising hand up with automatic key and smiling, showroom interior, copy space. Pretty curly lady customer purchasing yellow female auto, getting in

Ak si prvýkrát kupujete modernejšie (nemusí byť nutne nové) auto s dieselovým motorom, je možné, že to bude vaša prvá skúsenosť s filtrom pevných častíc (DPF). Iste, v každom aute je hneď niekoľko rôznych filtrov, ale je to práve DPF, ktorý v istom zmysle vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Akú má úlohu?

Najskôr si však v stručnosti povedzme, čo vlastne filter pevných častíc robí. Jeho úloha je zrejmá už z jeho označenia: zachytáva pevné častice výfukových plynov, ktorých dieselové motory produkujú násobne viac ako benzínové (preto jeho použitie len v dieseloch).

Keďže ide o filter, zrejmé je aj to, že sa používaním postupne zanáša. Ak by ste ho však mali hneď meniť, robili by ste to niekoľkokrát za rok. A tu prichádza na rad tá spomínaná starostlivosť o DPF.

Každé auto, ktoré je vybavené filtrom pevných častíc, má aj funkciu jeho regenerácie. A aj keď o potrebe jej vykonania vás upozorní riadiaca jednotka, ktorá aj upraví chod motora tak, aby sa zvýšila teplota výfukových plynov (na viac ako 500 °C), ktoré potom zachytené čiastočky vypália, bez vášho pričinenia to nepôjde.

Ako sa oň starať?

Aby regenerácia DPF prebehla v celom rozsahu, je potrebná zhruba 15-minútová plynulá jazda v stredných otáčkach so zaradeným vyšším prevodovým stupňom. Teoreticky to nie je nič zložité, ale situácia v premávke nie vždy umožňuje tento proces absolvovať v požadovanej dĺžke.

Nemusíte sa báť, že sa vášmu filtru pevných častíc niečo stane akonáhle prvýkrát neabsolvujete jeho regeneráciu v plnom rozsahu. Avšak z dlhodobého hľadiska je opakované neabsolvovanie kompletnej regenerácie (alebo dokonca ignorovanie jej potreby) veľkým problémom.

DPF by sa v takomto prípade úplne zaniesol a to až do takej miery, že ďalšia regenerácia by už bola neúčinná. Jazda s takto znečisteným filtrom pevných častíc by sa prejavila na zhoršenej výkonnosti vozidla a hrozilo by aj poškodenie motora. V takejto situácii by ostávalo len vymeniť DPF alebo ho dať profesionálne vyčistiť.

Zdroj obrázka:

Autor: Prostock-studio / Shutterstock.com

  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokMusí fingovať krádež a zachrániť svet… Agent Gabriel Allon v trileri Zberateľ
Ďalší článokKozmon, Lechan, Procházka aj Manga. 4 autori a 4 čerstvé novinky
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.