Ako sa prejavuje artróza kĺbov a čo robiť pre jej zmiernenie?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Pribúdajúci vek sa prejavuje na každom. Veľakrát však riešime hlavne vzhľad a zabúdame na to, že s vekom môžu prísť podstatnejšie problémy ako nejaká tá vráska, či iná nedokonalosť. Napríklad artróza kĺbov.

Kedy a ako sa prejavuje artróza kĺbov?

Pri artróze kĺbov strácajú chrupavkovité časti kĺbov svoju štruktúru. Prejavuje sa zvyčajne po päťdesiatke, ale samozrejme, nie je to len o veku. Medzi príčiny artrózy kĺbov patrí najmä ich dlhodobé opotrebovanie, ale aj nadváha, zlá životospráva, nedostatočná regenerácia chrupavky a svoju úlohu môže zohrať aj dedičnosť.

Ako sa však artróza kĺbov prejavuje v bežnom živote? Pochopiteľne najmä bolesťou a zhoršenou hybnosťou kĺbov. Tieto prejavy sa zhoršujú hlavne pri chladnom a vlhkom počasí a samozrejme, pri záťaži daného kĺbu. Typickým prejavom artrózy kĺbov je aj to, že bolesť je najintenzívnejšia pri prvých pohyboch po dlhšom odpočinku a postupne sa zlepšuje.

Ak sa u vás začínajú objavovať príznaky artrózy kĺbov, určite vás najviac zaujíma, ako si môžete s týmto ochorením pomôcť? Samozrejme, v prvom rade by ste mali svoj zdravotný stav konzultovať s odborníkmi z úspešnej súkromnej ortopedickej kliniky Bratislava.

Čo robiť okrem návštevy lekára?

Okrem návštevy lekára je pri prejavoch artrózy kĺbov dobré „automaticky“ sa zamerať aj na svoje stravovanie. Potrebný je zvýšený prísun vápnika a taktiež vitamínov B1, B6, B12, C a E. Nájdete ich hlavne v zelenine, ovocí, celozrnných obilninách, či ovsených vločkách. Vhodná je aj hydina a ryby. Dokonca aj púpavový med má potrebné látky, ktoré môžu pomôcť, takže ak hľadáte vhodné sladidlo, nehľadajte ďalej.

Pre predchádzanie problémov s kĺbmi je dôležitý aj pravidelný pohyb, ktorý slúži na ich posilňovanie (a ak je u vás príčinou artrózy kĺbov nadváha, pohyb potrebujete o to viac). Pozor však na to, aký šport si zvolíte, pretože niektoré športy sú na kĺby naozaj namáhavé. Medzi ideálne voľby patria napríklad plávanie, či cyklistika.

Zdroj obrázka:

Autor: Iurii Seleznev / Stock.adobe.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokNa čo myslieť pri výbere reklamných predmetov pre vašu firmu?
Ďalší článokVražedný ostrov. Mal byť miestom relaxu, no zomierajú tam ľudia
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.