Zastavte plytvanie potravinami! Vyskúšajte tieto pravidlá pri nakupovaní

plytvanie potravinami
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Plytvanie potravinami je celosvetový problém. Možno si myslíte, že vás sa netýka, ale skúste sa zamyslieť – koľko krát ste kúpili ovocie a nezjedli ste ho, koľko krát ste vyhodili nedojedený obed, či večeru,… a čo robíte s pečivom, ktoré nezjete a uschne vám či s potravinami po záruke?

Dýchanie, spanie a jedenie sú pre ľudí životne dôležité. Ak čokoľvek z toho zlyhá hovoríme o poškodení zdravia, ktoré môže viesť až k úmrtiu. Náš organizmus potrebuje všetko z toho v správnej miere.

Kým spánok a naše dýchanie na planétu nemajú takmer žiadny vplyv naše hospodárenie s potravinami veru áno – a dosť podstatný. Skôr ako si prečítate napríklad Fresh leták a vyberiete sa na nákup zamyslite sa čo naozaj potrebujete.

Zastavte plytvanie potravinami

Plytvanie potravinami nielenže zaťažuje vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Skôr ako si potraviny kúpite v obchode prechádzajú výrobným procesom, pri ktorom sa minie značná časť energie. To nespomíname potraviny, ktorým skončila záručná doba a je potrebné ich zlikvidovať.

Priemerne na jedného občana EU pripadá takmer 180 kg potravinového odpadu. Plytvanie potravinami sa za posledných 40 rokov zvýšilo o 50 % a každým rokom stúpa. Môžeme to zastaviť, ale musíme začať od seba.

Pravidlá pri nakupovaní:

Plánujte

Pripravte si zoznam surovín, ktoré potrebujete dokúpiť. Pri nákupe sa ho držte. Okrem toho si všímajte dátum spotreby. Potraviny si vďaka tomu môžete kúpiť aj do zásoby (napr. múka, cukor, cestoviny, paštéty a pod.).

Množstvo

Koľkokrát sa vám stalo, že ste kúpili viac ako ste chceli? Množstvo prispôsobte spôsobu stravovania. Ak sa stravujete v reštauráciách a deti chodia na obedy do školy nepotrebujete mať plnú chladničku. Nepotrebujete ani veľké balenia potravín – hlavne ak bývate sami a nezjete ich.

Skladovanie

Potraviny skladujte podľa odporúčaní výrobcu – len tak máte istotu, že do dátumu spotreby budú jedlé. Ovocie a zelenina budú dlhšie čerstvé, ak ich skladujete v chlade a oddelené. Pokiaľ začne jeden druh ovocia, či zeleniny  hniť, môžu začať hniť aj ostatné.

Ak vám práve prišiel do schránky napríklad aktuálny leták Billy, isto v ňom nájdete množstvo potravín, ktoré by sa vám zišli a ešte aj za výhodnú cenu. Poriadne ho prelistujte, rozmyslite si čo potrebujete a kúpte to. Rozumné množstvo potravín za akciovú cenu je len ďalším plusom pre vašu peňaženku.

PS. Rada na záver – nikdy nechoďte nakupovať potraviny hladní. Hlad má veľké oči a vždy kúpite viac ako by ste zjedli.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokTipy na vianočné darčeky pre ženy
Ďalší článokUkryté vo hviezdach: Pútavý historicko-súčasný príbeh
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.