Začať podnikať nemusíte len založením novej spoločnosti

Young happy business woman working with tablet in corporate office
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Máte podnikateľský nápad a rozhodli ste sa ho zrealizovať? Potom vašim prvým krokom zákonite bude dopracovať sa k vlastnej spoločnosti. To však môžete urobiť viacerými spôsobmi.

Založíte si spoločnosť svojpomocne alebo sprostredkovane?

To prvé, čo vám určite napadne, je založiť si vlastnú spoločnosť „od základov“. Či už všetky potrebné kroky k úspešnému založeniu spoločnosti absolvujete svojpomocne, alebo to prenecháte na spoločnosť, ktorá vám vašu firmu založí sprostredkovane, výsledkom bude úplne nová (vaša) spoločnosť.

Mimochodom, sprostredkované založenie spoločnosti má viacero výhod. Tou hlavnou a najočividnejšou je, že ušetríte čas, ktorý budete môcť venovať ďalším prípravám na podnikanie. A čo si budeme hovoriť, ak neobľubujete „behanie“ po rôznych inštitúciach, ušetrí vám to aj kopec nervov.

Nechať si vlastnú spoločnosť založiť je výhodou aj v prípade, že by sa vám hodila určitá asistencia, či aspoň možnosť zodpovedania otázok, ktoré k zakladaniu spoločnosti máte. Či už pôjde o odporúčanie najvhodnejšej vlastníckej a riadiacej štruktúry spoločnosti, odporúčanie ideálnych predmetov podnikania a pod., všetko vyriešite na bezplatnej konzultácii.

A čo takto kúpiť existujúcu spoločnosť?

Vlastnú spoločnosť však nemusíte získať len tak, že si ju založíte (alebo necháte založiť). Firmy, ktoré sprostredkúvajú založenie spoločnosti a podobné úkony, majú často v ponuke aj spoločnosti na predaj. Spoločnosť si tak nemusíte len zakladať, môžete si ju aj kúpiť.

To však nemusí hneď znamenať, že kúpite fungujúcu spoločnosť. Existujú aj takzvané ready made spoločnosti, ktoré nikdy nevykonávali žiadnu činnosť (nemajú teda žiadnu históriu záväzkov a pohľadávok) a založené boli výhradne za účelom ich odpredaja. Výhodou (oproti zakladaniu novej spoločnosti) je, že kúpou ready made spoločnosti môžete začať podnikať v podstate za niekoľko hodín a nemusíte čakať na skompletizovanie zdĺhavého procesu zakladania spoločnosti.

Ak chcete začať podnikať, zaujímať by vás mohol aj výhodný predaj platcov DPH. Ide o spoločnosti s históriou, ktoré sú však účtovne „vyčistené“. Ich výhoda spočíva v tom, že sú registrované ako platca DPH. Ak by ste totiž s novozaloženou spoločnosťou žiadali o „dobrovoľnú“ registráciu DPH, čakal by vás zložitý a zdĺhavý proces s nejasným výsledkom. Kúpou spoločnosti, ktorá už registráciu DPH má, budete mať o starosť menej.

Zdroj obrázka:

Autor: NDAB Creativity / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokElon Musk. Pútavý životopis o kontroverznom podnikateľovi
Ďalší článokNová Agatha Christie po prvý raz v slovenčine. Jed v šampanskom
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.