Škvrny na sedačke? Už nikdy viac!

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Milujete leňošenie na pohodlnom gauči? Viete, ako by ste mali svoj „pelech“ chrániť, aby ostal čo najdlhšie čistý? Na každý typ poťahovej látky sedačky môžete smelo „zaútočiť“ vlhkou handričkou. Nemala by byť však príliš mokrá. Poďme sa pozrieť ako si poradiť aj s inými materiálmi…                      

Látka:

Možností je niekoľko. Vyskúšajte vysávač s mokrým vysávaním, penový čistič na čalúnený nábytok alebo vodu s malým množstvom pracieho prášku. Ďalšou alternatívou sú penové čističe s malou kefkou. Zvyčajne stačí penu nastriekať, nechať pôsobiť a následne zotrieť vlhkou handrou. Na oživenie farby odporúčame pretrieť gauč handrou, ktorú namočíte do vody s trochou octu. Okrem toho aj vyčistí škvrny a látka získa žiarivejší a novší vzhľad.

Koža a koženka

Odstraňovanie drobných škvŕn je celkom jednoduché. Zvyčajne na to stačí obyčajná navlhčená handrička. Môžu vám tiež pomôcť aj detské navlhčené utierky alebo špeciálne čistiace prípravky na kožu. Dôležité je vedieť, že kožená sedačka by sa mala minimálne dva krát ročne naimpregnovať. Vyskúšajte mix octu a ľanového oleja v pomere 1:1. Tento recept si poradí si aj so svetlou sedačkou.

Ekokožareading-1142801_1920

Dôležitou zásadou je nepoužívať žiadne chemické prostriedky a prípravky určené na pravú kožu, a už vôbec rezné kefy. Aj v tomto prípade stačí obyčajná handrička navlhčená v čistej vode, prípadne v slabou roztoku mydla s neutrálnym pH. Ekokožu môžete tiež pravidelne ošetrovať sprejom, ktorý je špeciálne určený na tento materiál. A čo so škvrnami od tekutín? Najprv je potrebné rýchle vysatie papierom a následné vyčistenie vlhkou handrou. V prípade ťažko odstrániteľných škvŕn ako sú atrament alebo lak na nechty sa radšej obráťte na odbornú upratovaciu firmu.

Ako na rôzne škvrny?

Žuvačka: Postačí obyčajný ľad. Inkriminované miesto poriadne schlaďte pritlačením ľadovej kocky. Potom žuvačku zoškrabnite nechtom. Na záver potrite liehom.

Víno: „Vínne miesto“ by ste mali ihneď posypať soľou. Tá pohltí vlhkosť a čiastočne aj červenú farbu. Následne použite minerálku, ktorá uvoľní špinu z jednotlivých vlákien. Prebytočnú tekutinu odsajte papierovou utierkou. V niektorých prípadoch sa osvedčil aj nasledovný spôsob. Pokiaľ ešte víno nezaschlo, použite na zriedenie farby z červeného vína najskôr biele víno, a až potom čistú vodu. Biele totiž riedi červené lepšie ako voda.

Krv: Na čerstvú krv by ste mali rozhodne použiť studenú mydlovú vodu. V prípade zaschnutých škvŕn môžete aplikovať roztok citrónovej šťavy, ktorý si pripravíte z 1 lyžičky a 100 ml vody. Ten votrite bielou handrou do škvrny.

Káva a kakao: Vyčistíme ich roztokom saponátu alebo šampónu s vodou. Opatrne ich votrieme do škvrny a vykefujeme. Pokiaľ je škvrna od kávy čerstvá, môžeme ju najskôr posypať soľou a pomaly ju vytrieť. Škvrny od kakaa je lepšie navlhčiť, potom pretrieť neriedeným saponátom a nakoniec vyčistiť kefou namočenou v saponátovom roztoku.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAko sa starať o svoje zdravie cez zimu, aby ste neboli pravidelným návštevníkom nemocnice?
Ďalší článokZabudnite na čiernu a vsaďte na oblečenie žiarivých farieb
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.