Zdravie je to jediné, čo by sme si mali chrániť. Poväčšine sa mu ale venujeme až keď je zle a trápia nás zdravotné ťažkosti, ktoré nevieme zastaviť.
Ako sa starať o svoje zdravie, aby ste neboli pravidelným návštevníkom nemocnice?
Vrstvenie oblečenia
Keďže máme ešte oficiálne zimu, v tomto ročnom období by ste nemali podceňovať obliekanie. Ak niekam cestujete, vždy si vopred pozrite počasie, aby ste vedeli, aké oblečenie si zbaliť. V zime nás vie potrápiť prechladnutie, ktoré môže vyústiť do angíny, či chrípky.
Vždy keď niekam plánujete cestovať, dôležité je pozrieť si predpoveď počasia, aby ste sa lepšie vedeli pripraviť. Vrstvením ochránite rizikové partie (chodidlá, kríže, krčnú chrbticu, spánkovú oblasť) pred zimou a v horskom prostredí aj pred omrznutím.
Omrzliny sú veľmi nepríjemné a vtedy vám neostáva nič iné, len zavolať záchrannú službu. Nepodceňujte preto obliekanie a vrstvite oblečenie.
Na horách voľte tri vrstvy na vrchnú časť tela. Ako spodnú vrstvu dávajte termoprádlo (odporúčame také, ktoré obsahuje príjemnú hrejivú Merino vlnu). Ako druhú vrstvu si obliekajte pohodlnú bavlnenú teplú mikinu a ako vrchnú vrstvu vyberajte vetruvzdornú nepremokavú turistickú zimnú dámsku bundu.
Pozor na pošmyknutie
Zlomeniny, vyvrtnuté členky – aj s týmto sa stretávajú lekári na pohotovosti. Ak sa chcete vyhnúť úrazovke, obúvajte si obuv vhodnú do aktuálneho počasia. Aj keď počasie sa počas dňa môže zmeniť, vždy sa snažte vybrať si najvhodnejšiu obuv na daný deň.
Pri výbere obuvi si dávajte pozor na podrážku. Hladké lesklé podrážky, ktoré ledva držia, nebudú vhodné na nosenie v zimnom období.
V prípade pošmyknutia a zlomeniny je dobré vedieť poskytnúť prvú pomoc. Nie každý absolvoval kurz prvej pomoci. Všetko sa dá ale napraviť. Je možné prihlásiť sa na vzdelávanie a zdokonaliť sa nielen v podávaní prvej pomoci, ale aj v používaní externého defibrilátora.
Zdroj obrázka:
Autor: Evgeny Haritonov / Shutterstock.com