Kupujete nový notebook? Rady, ktoré oceníte pri jeho výbere

Viaceré zdroje potvrdzujú, že prvým notebookom bol NEC Ultralite, ktorý bol vyrobený ešte v roku 1988 v USA, konkrétne v New Yorku. Vtedy boli notebooky označované ako laptopy, no už o rok neskôr, čiže v 1989 bol prirovnávaný k notebooku, čo po slovensky znamená zápisník.

Notebooky sú stredne ťažké prenosné počítače s integrovanou základnou jednotkou, monitorom a klávesnicou a sú nevyhnutnými pomôckami skoro v každej domácnosti.

Ak plánujete kúpu nových notebookov, prečítajte si tieto praktické rady, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v ponuke.

Recenzie sú dôležité

Nikdy si nevyberajte notebook len podľa odporúčania známych. Je dôležité všímať si aj recenzie nestranných ľudí, ktorí ich píšu priamo na stránke. Sú nevyhnutné a v mnohých prípadoch vám napovedia viac, ako informácie od predávajúceho, ktorý by vám predal naozaj všetko. Niekedy aj najnovší model nemusí byť taký dobrý ako modely v kategórii lacných notebookov.

Všímajte si kvalitu procesoru a operačnej pamäti

Práve tieto dva parametre by ste mali zohľadňovať pri výbere notebooku. Procesor zabezpečuje celkový chod notebooku a určuje jeho výkon. Pri výbere procesoru zohľadňujte počet jadier. Čím viac jadier bude mať procesor, tým je kvalitnejší a rýchlejší. Viacerí predajcovia vám budú pripomínať, že okrem jadier treba zohľadňovať aj frekvenciu procesorov.

Pri operačnej pamäti tiež platí, že ovplyvňuje chod notebooku. Notebooky s malou operačnou pamäťou (RAM) sú najlacnejšie, ale zároveň aj najmenej výkonné. Ľuďom, ktorí potrebujú notebook na klasické kancelárske práce, sa odporúča nižšia RAM. Tí, ktorí pracujú s grafickými programami alebo hrávajú počítačové hry, sa odporúčajú notebooky s vyššou RAM.

Ak pokukujete napríklad po kvalitných notebookoch Lenovo, všímajte si predovšetkým kvalitu procesora a operačnej pamäti.

Ďalej treba zohľadňovať grafickú kartu, pevný disk, batériu, veľkosť displeja, operačný systém a aj to, pre koho bude notebook určený. Iný notebook vyberáte školopovinným deťom, iný do domácej kancelárie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.