Ste spokojné so svojou postavou? Vypočítajte si svoj index telesnej hmotnosti

index telesnej hmotnosti
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Riešite dilemu, či sa ukážete toto leto v plavkách? Iritujú vás vyhladené modelky na obálkach časopisov? Potom doma nahodíte plavky a svoj bazénový výlet radšej odložíte na budúci rok. Naozaj je to až také zlé? Vypočítajte si svoj index telesnej hmotnosti (BMI) a už aj do plaviek! V živote sú aj dôležitejšie veci ako sexi krivky.

Dnešná povrchná doba sociálnych sietí nás núti zaoberať sa hlavne našim výzorom. Porovnávame sa vychudnutými modelkami či známymi osobnosťami, ktoré dokážu ovplyvniť ženy vo veku 10 až 50 rokov. Áno, dobre čítate. Už mladé desaťročné dámy riešia, či ich postava spĺňa požadované parametre. A sú schopné naordinovať si prísnu diétu, až dokonca hladovku, ak zistia, že sa im dotýkajú stehná. Pritom sa ani len nepribližujú k jemnej nadváhe.

Môžu za to modelky?

Britské lekárske združenie v minulosti obvinilo módne agentúry, že majú podiel na rastúcom počte anorexií a bulímií. Kedysi sa modelky považovali len za akýsi vešiak na šaty, dnes ich niektorí ľudia pokladajú za svoje idoly. Zarážajúce na tom častokrát je, že trčiace kľúčne kosti nemajú s krásou už absolútne nič spoločné. Pôsobia nezdravo a zaváňajú chorobami zvanými anorexia a bulímia! Raz ma jedna známa (zhodou okolností tiež modelka) zaskočila poznámkou, že ju veľmi sklamalo, ako jej kamarátka pribrala. Nechápavo som vypleštila oči a smutne skonštatovala, že takýto svet naozaj kriví charakter. Kde sú tí ľudia, ktorí si na kamarátoch cenia hlavne jeho povahu a je im jedno koľko má kto kíl?

Počuli ste o ana-blogoch?

Na internete dnes môžete nájsť všetko. Od návodov na chudnutie až po takzvané ana-blogy. Na nich sa dočítate rôzne „rady“ ako vydržať čo najdlhšie nejesť, aby ste sa priblížili vysnívanej postave, v preklade – podváhe. Svoje pocity, ale aj skúsenosti si takto vymieňajú muži aj ženy a mudrujú koľko prijať kalórií za deň. Môžete tam nájsť jedálniček, ktorý nedosahuje ani štvrtinu dennej dávky. Ale aj to, ako sa snažia niektoré tínedžerky maskovať poruchy s príjmom potravy pred rodičmi.

Vypočítajte si BMI

Sami neviete, či máte nadváhu alebo potrebujete schudnúť? Vypočítajte si svoj index telesnej hmotnosti (Body mass index – BMI). Patrí medzi najviac používané metódy merania obezity. Vypočítate ho nasledovne: hmotnosť v kilogramoch vydelíte druhou odmocninou výšky v metroch. Napr: pri výške 1,70 m a 54 kg. Výpočet: 54: (1,70 x 1,70) = 18,68. BMI je 18,68, čo podľa tabuľky predstavuje podváhu. Vo všeobecnosti sa dá považovať len za štatistický nástroj, ale aspoň nám približne načrtne ako na tom sme.

Hodnotiaca tabuľka:

BMI Hmotnosť Zdravotné riziko
0 – 9,9 podváha stredné
20 – 24,9 normálna hmotnosť  nízke
25 – 29,9 nadváha stredné
30 – 39,9 obezita vysoké
> 40 extrémna obezita veľmi vysoké

Anorexia

Mentálna anorexia je vážna psychická porucha. Ide o aktívne odmietanie jedla. Môže končiť smrteľne. Najčastejšie vzniká u dievčat v puberte alebo po puberte. Anorektička obmedzuje príjem potravy, vyhýba sa jedlám z ktorých priberá. Okrem toho užíva lieky, ktoré potláčajú chuť do jedla a intenzívne cvičí. Táto choroba poškodzuje poruchy menštruačného cyklu, môže za vypadávanie vlasov, poškodenie chrupu a zníženie srdcovej frekvencie.

Bulímia

Bulímia nervosa je podobne ako známejšia anorexia jedna z porúch prijímania potravy. Pacient sa pri nej bezhlavo prejedá a následne sa snaží stravu dostať zo seba von. Najčastejšie úmyselne vyvolaným zvracaním. Bulímia spôsobuje zubné kazy, bolesti hrdla, poruchy trávenia, zápal pankreasu, bolesti brucha, chrbta, nevoľnosť, zápchu, hemoroidy a poruchy srdcového rytmu. Bulimika spoznáte aj podľa zápachu z úst. Obvykle majú kyslý až pokazený pach.

Foto: pixabay.com
h

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokKupujete nový notebook? Rady, ktoré oceníte pri jeho výbere
Ďalší článokAko si vybrať novú sedaciu súpravu?
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.