Ako šetriť peniaze? Prinášame vám 7 zaručených tipov

ako šetriť
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Žijete z výplaty na výplatu a nikdy ste si poriadne nenašetrili? Niekde bude asi chyba! Nie každý má rozprávkový príjem a môže si mesačne odkladať veľké čiastky. No sporiť pár eur každý mesiac si môžete aj z priemernej výplaty. Stačí ak obmedzíte niektoré nepotrebné výdavky. Prinášame vám pár tipov, ako šetriť peniaze.

Aj vy dokážete svoju výplatu oplieskať hneď v prvej polovici mesiaca a nič neušetriť? Finančná gramotnosť na Slovensku je veľmi nízka, čo vedie niektorých ľudí k dlhom. Podľa alarmujúcich štatistík šetríme menej ako to umožňujú zárobky a kondícia ekonomiky.

Finančná expertka Kelly Smithová uvádza, že by sme mali mať do tridsiatky nasporené minimálne sumu vo výške šesťmesačných životných nákladov. To znamená, že ak máte priemerné mesačné výdavky 600 eur, mali by ste mať na účte aspoň 3600 eur. Tieto úspory by vám mali pomôcť v zlej finančnej situácií, v prípade straty práce či zdravotných komplikácií.

Ak neviete ako začať šetriť, vyskúšajte niektoré z týchto rád:

  1. Zbavte sa dlhov

Ak si chcete niečo našetriť, v prvom rade, by ste sa mali zbaviť všetkých dlhov. Je jasné, že pri hypotéke na dlhých 30 rokov to bude o niečo ťažie, ale teraz máme na mysli iné podlžnosti. Niektorí sa totiž dokážu zadlžiť aj kvôli dovolenke či vianočným darčekom. Auto, nábytok či rôzne spotrebiče na splátky sú už dnes samozrejmosťou. Dobre si ale premyslite, či vám umývačka riadu naozaj stojí za to! Skúste sa riadiť heslom: „Keď na to teraz nemám, nekupujem!“ Aspoň pri nepotrebných investíciách.

2. Odkladajte si 10 percent z každého zárobku

Vždy si odložte bokom 10 percent zo svojho príjmu. Vytvorte si špeciálny účet, kde si budete sporiť na horšie časy. Použite ho iba v krajnom prípade. Možno zistíte, že tých zvyšných 90 percent výplaty vám bude aj stačiť. Mala by to byť vaša rezerva pre prípad núdze, ktorý nastal aj v čase COVID pandémie.

3. Plaťte radšej v hotovosti ako kartou

Aj vám sa často stáva, že porozhadzujte peniaze a ani neviete ako? Obľubujete platbu kartou? Možno v tom je ten háčik! Pri platbe hotovosťou budete mať väčší prehľad koľko miniete, pretože peniaze aj reálne uvidíte. Na začiatku mesiaca si vždy vyberte stanovenú čiastku, z ktorej budete všetko platiť. Kartu nechajte doma.

4. Robte si prehľad vašich príjmov a nákladov

Čudujete sa, že vám na konci mesiaca ostalo z príjmu len pár drobných? A vôbec netušíte kde ste ich tak rýchlo stratili? Zapisujte si všetky výdavky, ale aj príjmy za mesiac. Tak najlepšie zistíte, kde najviac míňate a potrebujete „pritiahnuť opasok“.

5. Neutrácajte za zbytočnosti

Tento bod by sa dal rozvinúť do viacerých podkategórií:

  • Nekupujte balenú vodu

Pokiaľ vám tečie dobrá voda z vodovodu nemusíte zbytočne míňať na balené čisté vody. Na Slovensku je jej kvalita veľmi dobrá.

  • Obmedzte svoje zlozvyky

Fajčenie, alkohol alebo pojedanie nezdravých jedál (čokoláda, čipsy) nielenže škodí zdraviu, ale aj peňaženke.

  • Vyškrtnite zbytočný luxus

Naozaj potrebujete tú kabelku za 1000 eur alebo predraženú večeru v luxusnej reštaurácií? Čo budete mať z toho, keď navonok budete pôsobiť prepychom, no váš účet bude plakať v dlhoch?

  • Dámske neresti

Dámy, naozaj potrebujte utratiť na manikúru, pedikúru, kaderníka, umelé mihalnice a tetované obočie každý mesiac toľko peňazí? Verte, aj bez dlhých umelých nechtov sa dá žiť. A je to o niečo jednoduchšie!

  • Pánske neresti

Páni, ste si istí, že to PlayStation bolo fakt potrebné? Ak máte problém ušetriť, je to ďalší nadštandard, ktorý si nemôžete dovoliť.

6. Kupujte produkty v akciových cenách

Vyčíhajte potraviny a kozmetiku v akciových cenách, keď majú aspoň 20 percentnú zľavu. Nenakupujte len v jednom obchodnom reťazci. Radšej sledujte letáky a podľa toho sa zriaďte.

7. Šetrite v domácnosti

Nezabúdajte zhasínať svetlá, tam kde nie ste. Neprekurujte izby. Využite radšej úsporné žiarovky. Vedeli ste, že LED žiarovky sú lepšie ako úsporné žiarivky? Vytiahnite všetky spotrebiče zo zásuvky, keď ich nepoužívate. A na miesto kúpeľu vo vani uprednostnite sprchovanie.

Posledný bod na záver: Ak chcete ostať vo finančnej pohode, musíte sa postarať o to, aby k vám peniaze ľahšie prichádzali ako odchádzali. Na miesto premýšľania kde nakúpite najnovšie vychytávky, radšej myslite ako zohnať ďalší príjem. A práve vtedy budete vo finančnej pohode, a hlavne spokojní.

Tak už viete, ako správne šetriť? Stačí sa do toho len pustiť!

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokRecept: Šúľance z Ajvaru po ktorých sa len tak zapráši
Ďalší článokDeň matiek: Tie najkrajšie citáty venované všetkým mamám
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.