Veľké jarné upratovanie! Triky, ako ho zvládnuť

upratovanie
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Už máme za sebou prvý jarný deň, posun času zo zimného na letný a aj Veľkú noc. Pokiaľ ste ešte nestihli doteraz upratať príbytky, je ten najvyšší čas! Máme pre vás niekoľko trikov, ako to úspešne zvládnuť.

Upratovanie zväčša nepatrí medzi činnosti, ktoré robíme dobrovoľne a máme v nich záľubu. Jarné upratovanie si navyše vyžaduje väčšie úsilie a zvýšenú pozornosť. Viete, čo všetko treba poutierať, umyť, ošetriť? Kde začať? Ako postupovať? Nevzdávajte sa hneď na začiatku. Chce to len dobrú organizáciu a zopár vyskúšaných trikov.

Zbavte sa zbytočností

Nepúšťajte sa do upratovania, pokiaľ ste neurobili ráznu revíziu garáže, komory, šatníkov a botníkov. Všetko, čo je staré, nepotrebné, poškodené či zničené vyhoďte. Takéto predmety a veci zaberajú miesto bez nejakého konkrétneho osohu.

Zbavte sa starého, dlho nenoseného oblečenia. Miesto zaberá aj to poškodené, a také, ktoré vám či vašim deťom už veľkostne nesedí. Von s obnosenými topánkami!

V šuplíkoch zas nemajú čo hľadať nepotrebné papiere a staré účtenky.

Knihy, ktoré nečítate a zbytočne na ne sadá prach, darujte knižnici alebo antikvariátu.

Rozbité a nefunkčné hračky už nespĺňajú svoj účel, mali by skončiť v odpadkovom koši.

Do odpadkov patria aj načaté staré krémy a lieky po dátume spotreby.

Začnite vždy od povaly

Ak ste už vytriedili šatník a zbavili sa nepotrebných vecí, na rad prichádza samotné upratovanie. Vyhraďte si dostatok času. Ak si na daný deň naplánujete aj nejaký iný program, ľahko sa tak dostanete do stresu a nervozity.

Vopred si premyslite, ako budete pri jarnom upratovaní postupovať. Ideálne je začať od povaly a pokračovať smerom k podlahe. V praxi to znamená, že ako prvé ometiete kúty a steny od prípadných pavučín, a potom dôkladne umyjete svietidlá. Následne svoju pozornosť presuňte k oknám, čím zároveň dobre vyvetráte. Po umytí okien vyutierajte všetky poličky od prachu. Upratovanie zavŕšte vysávaním, ideálne vytepovaním kobercov a umytím podlahy. Nakoniec prichádza na rad kúpeľňa.

Ako na okná bez šmúh

Okná sú vždy záťažovým testom celého jarného upratovania. Ak však zvolíte správne kroky, budú dokonale čisté a vy nestratíte chuť pustiť sa do ďalšieho čistenia domácnosti.

Ako prvé očistite žalúzie. Predídete tak tomu, aby sa vyčistené okná znovu zašpinili. Následne pokračujte umývaním parapety a rámov, ktoré najlepšie vyčistíte obyčajnou špongiou alebo švédskou utierkou namáčanou vo vode alebo prípravku na čistenie okien. Na rad prichádzajú samotné okenné sklá.

Okrem bežných čistiacich prostriedkov môžete použiť prípravky, ktoré poznali už naše staré mamy. Niektoré gazdinky nedajú dopustiť na ocot, iné sú verné kuchynskej soli či kypriacemu prášku, nájdu sa však aj také, ktoré okná čistia pivom či dámskymi pančuškami namiesto utierok.

Prach je všade vôkol nás

Prach utierajte smerom zhora nadol. Začnite na skriniach, pokračujte obrazmi, lustrami, policami a vitrínami, ideálne aj zvnútra. Nezabúdajte na radiátory! V ich špárach sa prach usádza počas celého roka. Pozornosť venujte aj obrazovke televízora a displeju, ktoré prach priťahujú vplyvom statickej elektriny.

Zaostrite na koberce
V kobercoch sa sústreďuje obrovské množstvo nečistôt a prachu, ktorých sa celkom nezbavíte ani častým vysávaním. Keď ste sa už odhodlali na generálne upratovanie, menšie koberčeky vyprášte a vykefujte, na tie väčšie použite priemyselný tepovač, prípadne požiadajte o pomoc firmy, ktoré sa zameriavajú na upratovanie.

Takúto starostlivosť je vhodné kobercom dopriať minimálne raz za rok. Ak máte koberce na frekventovaných miestach, po ktorých zvyknete prebehnúť aj v topánkach alebo máte doma malé deti či zvieratká, tak aj častejšie.

Rovnakú pozornosť venujte aj čalúnenému nábytku.

Niekoľko rád ako na čistú podlahu
Ak pri umývaní podlahy použijete mop, ušetríte si čas aj chrbticu. Postupujte smerom k dverám, aby ste si čistú podlahu nepostúpali.

Na čistenie drevenej podlahy odporúčame plochý mop s návlekom z mikrovlákna. Ten nezanecháva žiadne fľaky a nepúšťa nite. Po každom použití ho prepláchnite v teplej vode a raz za čas vyperte.

V prípade vinylovej podlahy stačí naozaj veľmi málo. Pokiaľ je povrch bez fľakov, stačí ju iba povysávať alebo utrieť vlhkou handrou. Ak je podlaha špinavá a ani čistá voda už nepomôže, siahnite po čistiacom prípravku na vinylovú alebo PVC podlahu.

Starostlivosť o korkovú podlahu nie je zložitá, podlahu vytrite, poriadne vyžmýkaným mopom! Korkovú podlahu nenechávajte dlho vlhkú. Nepoužívajte žiadne agresívne čističe, len špeciálne prípravky.

Linoleum i PVC podlahu umývajte vlažnou vodou bez agresívnych prípravkov. Pokiaľ nejde o žiadne väčšie znečistenie, použite iba čistú vodou zmiešanú s trochou octu.

Mramorová podlaha je veľmi citlivá na poškrabanie a zničenie. Nepoužívajte žiadne mydlá a ďalšie prípravky, ktoré nie sú určené výhradne na tento typ podlahy. Vytierajte plochým mopom z mikrovlákna a používajte prípravky odporúčané výrobcom alebo predajcom.

Aby sa kúpeľňa leskla
Pri čistení všetkých lesklých kúpeľňových povrchov sa vyvarujte používaniu drsných pieskových čistiacich prostriedkov. Usadeniny vodného kameňa na umývadle a vaniach jednoducho odstránite aj pomocou prášku do pečiva. Na vodovodné batérie stačí jemný saponát, vysušte ich a vyleštite mäkkou handričkou. Záchodovú misu čistite osvedčeným čistiacim prostriedkom. Dôležité je, aby sa dali dobre vyčistiť neprístupné miesta pod horným okrajom misy.

Pozor na nástrahy!
Pri jarnom upratovaní na náš číha niekoľko nástrah. Preto odporúčame, aby ste si upratovanie vopred premysleli a zorganizovali. Obmedzíte tak možné nebezpečenstvá.

Najčastejšou príčinou bolesti, či dokonca vážnejších problémov s chrbticou je zdvíhanie a presúvanie ťažkého nábytku.

Riziko, že spadnete z rebríka počas umývania okien alebo utierania prachu na vysokých skriniach, je obrovské.

Vlhká podlaha je nebezpečnejšia ako akýkoľvek adrenalínový šport. Môžete si spôsobiť viacero vážnych zranení.

Ak používate agresívne čistiace prostriedky, ohrozujete aj svoje zdravie. Väčšina z nich je zdraviu škodlivá až toxická, preto, pokiaľ je to možné, voľte menej škodlivé náhrady.

Takže, milé dámy, s chuťou do upratovania! Vyhraďte si dostatok času. Pustite si hudbu, ktorá vás dobre naladí. Zapojte do upratovania celú rodinu a robota vám pôjde rýchlejšie od ruky.

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMiniatúrne diela na každý deň zachytené okom umelca
Ďalší článokPodľa čoho si vybrať kozmetický salón?
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.