Snímka Green Book získala Oscara za najlepší film: Do našich kín príde budúci týždeň

Green Book

Odovzdávanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied, známych Oscarov, v nedeľu 24. februára 2019 prialo filmu Green Book. V tvrdej konkurencii úspešných minuloročných titulov získal ocenenie pre najlepší film, ale akademici a akademičky ocenili tiež jeho scenár v kategórii pôvodných scenárov a herecký um Mahershalu Aliho, ktorý si sošku odniesol za svoj výkonovo vedľajšej úlohe.  Slovenské publikum bude mať možnosť vychutnať si výnimočnú komediálnu snímku v kinách od 7. marca 2019.

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom a sleduje neobyčajnú dvojicu na jej ceste na juh Spojených štátov amerických. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa tam vydal úspešný afroamerický klavirista Dr. Don Shirleye (Mahershala Ali) s novým osobným šoférom Tonym (Viggo Mortensen). Mužov, ktorí sa líšia prakticky všetkým, spojí cesta unikátnym priateľstvom, čo im pomôže bojovať s predsudkami a netoleranciou.

Názov filmu odkazuje na cestovateľskú príručku pre čiernych obyvateľov USA. Príručka The Negro Motorist Green Book (Zelená kniha pre černošských motoristov) vychádzala každoročne od medzi rokmi 1936 až 1966 a zverejňovala podniky a iné zariadenia, ktoré poskytovali služby aj čiernym zákazníkom. Bola vytvorená a publikovaná afroamerickým poštárom z New Yorku, Victorom Hugom Greenom, pričom sa stala nenahraditeľným nástrojom na prežitie pre Afroameričanov cestujúcich autom. Predávala sa na benzínových pumpách Esso a umožňovala černošským cestovateľom naplánovať si cestu, pričom im pomáhala vyhnúť sa obťažovaniu, zatknutiu či násiliu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.