Sloboda pre chodidlá: Je barefoot obuv vhodná pre prvé detské krôčiky?

barefoot obuv
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Nájsť vhodnú obuv pre dieťa, ktoré už začína podnikať svoje prvé nesmelé kroky, nie je len o tom, že trafíte dobrú veľkosť. Topánka môže pomôcť alebo, naopak, uškodiť prirodzenému rastu, stabilite a sile členkov. Je barefoot obuv tou správnou voľbou?

Čo je barefoot?

Barefoot obuv sa vyznačuje tenkými flexibilnými podrážkami, širokou prednou časťou s dostatkom miesta na prsty a nulovým dropom, tzn. päta je na úrovni špičky.

Ak sa teda pýtate, či sú barefoot pre vaše malé ratolesti vhodné, odpoveď je “ÁNO”. Takýto strih neobmedzuje bežný pohyb (je to ako chôdza naboso) a podporuje tak prirodzený rast zdravých a silných nôh.

Prečo práve barefoot topánky?

Nastal čas, keď vaše dieťa začína sabotovať vysedávanie a nechce sa viac voziť v kočíku? Či už vlastníte kvalitný kočík Britax alebo iný, treba sa pripraviť aj na tieto chvíle prechádzok. Ak sa teda vaša ratolesť chystá podnikať pešie výpravy, je na čase siahnuť po šikovných barefoot topánkach. Tu sú dôvody prečo:

Lepšie držanie tela

Vďaka nulovému dropu je telesná hmotnosť dieťaťa rovnomerne rozložená. Chrbtica a krk tak nie sú zbytočne namáhané – zvýšená päta by mohla viesť k zmenám držania tela.

Rozvoj zmyslov

Nohy majú množstvo nervových zakončení, ktoré zabezpečujú dôležitú spätnú väzbu medzi telom a mozgom. Tenká podrážka barefoot topánok umožňuje lepší kontakt so zemou, intenzívnejší zmyslový zážitok a viac podnetov pre mozog dieťaťa (rôzne typy povrchov, ich nedokonalosti a prekážky).

Lepšia stabilita 

Anatomický tvar topánky, ktorý kopíruje tvar chodidla a poskytuje voľnosť v oblasti prstov, zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji sily (členok, prsty) a svalov, ktoré sú nútené zapájať sa. Vďaka tomu dokáže detská noha lepšie absorbovať nárazy a udržať tak rovnováhu.

Vyššia flexibilita pohybu

Deti sú neposedné a neustále behajú. Barefoot obuv zabezpečuje maximálnu pohyblivosť, kontrolu nad vlastnými nohami a minimalizuje deformácie, napr. ploché nohy.

Zdroj obrázka:

FamVeld / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokAký kompliment vám zložil muž naposledy?
Ďalší článokPeteraj, Vondráčková, aj Kovár pokrstili knihu Sen menom láska
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.