S USG sa stretávajú najmä ženy. V tehotenstve aj na preventívkach

Close up of female hand with trendy manicure pushing buttons on modern ultrasound medical equipment while doing health inspection for beautiful woman with naked breast. Concept of modern medicine
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Sonografia, či ultrasonografia (USG), alebo hovorovo ultrazvuk, prípadne slangovo sono, to všetko sú niektoré z názvov diagnostickej zobrazovacej metódy, ktorá využíva fyzikálne vlastnosti ultrazvukového vlnenia. Toľko teórie, poďme k praxi.

Najčastejšie sa sonografia využíva v tehotenstve, ale to nie je jej jediný spôsob využitia

So sonografiou sa najčastejšie stretávajú ženy. Veď zrejme neexistuje typickejšie využitie tejto metódy, než sledovanie zdravia matky a dieťaťa počas tehotenstva. Sonografiu u svojho gynekológa Trenčín žena zvyčajne absolvuje štyrikrát počas tehotenstva.

Tiež sa však používa pri vyšetreniach ženských reprodukčných orgánov, na detekciu prípadných nádorov a zápalov. Áno, sonografiu využívajú aj rôzne iné odbory medicíny a tak sa s ňou môžu stretnúť aj muži. My sa však ešte povenujeme ďalšiemu sonografickému vyšetreniu, ktoré sa týka žien.

Sonografia je v určitom veku aj dôležitá súčasť preventívnych prehliadok u gynekológa

Hovoriť budeme o sone prsníkov Bratislava. Toto vyšetrenie by v rámci preventívnej prehliadky u svojho gynekológa mali absolvovať všetky ženy vo veku 20 – 40 rokov. A to každé 2 roky. Ak sa však v rodine pacientky z matkinej strany vyskytla rakovina prsníka, prípadne ak pacientka užíva hormonálnu antikoncepciu, mala by takéto vyšetrenie absolvovať každý rok. V takýchto prípadoch je totiž zvýšené riziko výskytu rakoviny prsníka.

Pred sonografiou prsníkov nie je potrebná žiadna extra príprava v podobe diéty, či predpísaného pitného režimu. Vyšetrenie je bezbolestné, ale keďže sa vykonáva na citlivej oblasti tela, môže pacientka cítiť tlak, či menšie nepohodlie. Ide však o vyšetrenie, ktoré spravidla trvá menej ako polhodinu, takže nejde v tomto smere o nič závažné.

Zdroj obrázka:

Autor: Serhii Bobyk / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokSublimácia je skvelá technika na tvorbu reklamnej potlače
Ďalší článokMilujete potápanie a šnorchlovanie? Vieme, ktorú dovolenkovú destináciu navštíviť
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.