Sonografia, či ultrasonografia (USG), alebo hovorovo ultrazvuk, prípadne slangovo sono, to všetko sú niektoré z názvov diagnostickej zobrazovacej metódy, ktorá využíva fyzikálne vlastnosti ultrazvukového vlnenia. Toľko teórie, poďme k praxi.
Najčastejšie sa sonografia využíva v tehotenstve, ale to nie je jej jediný spôsob využitia
So sonografiou sa najčastejšie stretávajú ženy. Veď zrejme neexistuje typickejšie využitie tejto metódy, než sledovanie zdravia matky a dieťaťa počas tehotenstva. Sonografiu u svojho gynekológa Trenčín žena zvyčajne absolvuje štyrikrát počas tehotenstva.
Tiež sa však používa pri vyšetreniach ženských reprodukčných orgánov, na detekciu prípadných nádorov a zápalov. Áno, sonografiu využívajú aj rôzne iné odbory medicíny a tak sa s ňou môžu stretnúť aj muži. My sa však ešte povenujeme ďalšiemu sonografickému vyšetreniu, ktoré sa týka žien.
Sonografia je v určitom veku aj dôležitá súčasť preventívnych prehliadok u gynekológa
Hovoriť budeme o sone prsníkov Bratislava. Toto vyšetrenie by v rámci preventívnej prehliadky u svojho gynekológa mali absolvovať všetky ženy vo veku 20 – 40 rokov. A to každé 2 roky. Ak sa však v rodine pacientky z matkinej strany vyskytla rakovina prsníka, prípadne ak pacientka užíva hormonálnu antikoncepciu, mala by takéto vyšetrenie absolvovať každý rok. V takýchto prípadoch je totiž zvýšené riziko výskytu rakoviny prsníka.
Pred sonografiou prsníkov nie je potrebná žiadna extra príprava v podobe diéty, či predpísaného pitného režimu. Vyšetrenie je bezbolestné, ale keďže sa vykonáva na citlivej oblasti tela, môže pacientka cítiť tlak, či menšie nepohodlie. Ide však o vyšetrenie, ktoré spravidla trvá menej ako polhodinu, takže nejde v tomto smere o nič závažné.
Zdroj obrázka:
Autor: Serhii Bobyk / Shutterstock.com