Prvé dieťa po 30-tke: Áno alebo nie?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Máte tesne pred tridsiatkou a uvažujete nad založením rodiny? Alebo ste už prekročili prah s tretím krížikom na chrbte a obávate sa, že je neskoro. Dámy, či chcete alebo nie, „téma dieťa“ vás neminie. Kedy je najlepší čas na prvého potomka?

Ženy hovoria z vlastných skúseností:

Ja som svojho manžela stretla, keď som mala 32 a prvé dieťa som mala ako 34-ročná. Nič som nestratila. (Janka)

Mám známe i priateľky, ktoré mali deti cez 30, či dokonca cez 40. Ženy sú viac sledované a chodia počas tehotenstva na špeciálne vyšetrenia z preventívnych dôvodov. Isté riziko je tu zvýšené, ale kvôli tomu by som nestrácala pokoj v duši. Verím, že je tu určitý tlak zo strany spoločnosti, či tzv. bio hodiny. No radšej si počkať na toho pravého. (Eva)

Ja mám o pár dni 31 rokov a s manželom sa pokúšame asi 2 mesiace, ale cítim sa taká bezradná, akoby som bola neplodná. Robím si testy, aj keď viem, že je ešte skoro, kúpila som si ovulačný tester – taký malý mikroskop. Už mi z toho šibe, lebo okolie už čaká – sme polroka po svadbe. Aj ja by som už veľmi chcela bábo, len nejako to nejde tak, ako sme si predstavovali. A keď je žena len raz do roka plodná (ako to mnohé teórie hovoria) – prečo niekto otehotnie hneď? (Lenka)

Malú som mala v 35-tke a úplná pohoda, ona aj ja. A nebol to úmysel, tak neskoro, jednoducho sa tak pritrafilo. Vidím vek 30 až 35 ako ideálny na dieťa. No keď chce mať niekto viac detí, a nie hneď po sebe, tak skôr k tej dolnej hranici.  Keď sa obzerám, koľko žien po tridsiatke otehotnelo (ani nevedeli ako), tak pochybujem aj o teórií menej častej ovulácií po tridsiatke. Ale to je len môj súkromný názor, nie odborný. (Ivet)

Ja si myslím, že prvé dieťa by sa malo narodiť do 30-ky, druhé aj po nej, to už nevadí. Nepáči sa mi, že dnešné baby si myslia, že majú čas. Podľa mňa nemajú. Hovoria to tie, čo nikoho nemajú. (Petra)

dietaFoto: Soňa Muth

Ja som mala 31, keď sa mi narodila moja malá a poviem vám, som rada, že ju mám. Teraz má 14 mesiacov. Nemala som to ružové, lebo som 2-krát potratila, ale do tretice mi to vyšlo. Aj keď som si musela chodiť sem-tam poležať do nemocnice s vysokým tlakom. Tiež som bola aj na odber plodovej vody, keďže som mala cez 30. V Bystrici mi povedali, že som už dosť stará na prvorodičku. To ma „veľmi potešili“. Keby som si mala vybrať, možno by som sa dala nahovoriť ešte na jedno. No museli by sme byť na tom lepšie po finančnej stránke. (Magdaléna)

Majte deti kým sa dá, ekonomicky sa to zvládne. Čas je nepriateľ. A potom? Potom už to akosi nejde… (Erika)

Mám 35 rokov a čakám prvé dieťatko.  Vôbec sa necítim stará. Bola som vydatá, no rozviedli sme sa. Manžel nemohol mať deti. Teraz mám nového partnerom už 8 mesiacov. Tehotná som ostala hneď ako sme na tom začali pracovať. Dúfam, že do 40-tky budem mat aj druhé. (Tatiana)

Čo si myslíte vy? Mali by sa prvorodičky poponáhľať a stihnúť prvé bábätko ešte do tridsiatky?

Zdroj foto: Soňa Muth

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMyslíte si, že ženská krása je otázkou peňazí?
Ďalší článokRekviem pre anjela: Horúci eroticko-mysteriózny príbeh
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.