Prechádzka namiesto cvičenia: Ako sa dopracovať chôdzou ku zdraviu

prechádzka
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Športovanie jednoznačne patrí k zdravému životnému štýlu. Pravidelným pohybom posilňujeme naše fyzické zdravie, urýchľujeme metabolizmus. Aj keď sa to možno na prvý pohľad vôbec nezdá, prechádzka je celkom efektívna športová aktivita. Keď sa vydáte von na hodinu, v závislosti od náročnosti terénu a množstva tuku, spálite 300 až 500 kalórií.

Prechádzka sa stále nepovažuje za šport. Ide však o veľmi jednoduchú aktivitu, dostupnú prakticky pre každého. Nepotrebujete k nej žiadny tréning ani špeciálnu výstroj. Stačí sa obliecť primerane počasiu a vyraziť. Obrovskou výhodou prechádzania sa je teda jeho fyzická nenáročnosť. Beh či plávanie sú športy, ktoré vyžadujú určitú prípravu aj výstroj. Na prechádzku si stačí obuť tenisky a vydať sa do prírody. Prechádzanie samotné je veľmi šetrné pre pohybový aparát a kĺby pri ňom trpia oveľa menej ako napríklad pri behaní. Aj ľudia s nadváhou alebo pacienti s vážnejšími ochoreniami môžu bez problémov absolvovať jednu prechádzku denne.

Aj taká prechádzka má však svoje pravidlá, teda ak chceme dosiahnuť čo najväčší efekt. Pokiaľ chcete využiť všetky benefity tohto nenáročného športu, vyberte sa do prírody, parku či lesa, preč od hluku mesta a čo najbližšie k prírode.

Po pracovnom dni, kedy je mozog vyčerpaný a vy máte hlavu zahltenú myšlienkami, je práve prechádzka v prírode tým správnym liekom na dušu. Pokojné prostredie a farby lesa v každom ročnom období vás nabijú tou správnou energiou. Podľa vedcov stačí už polhodinová prechádzka na regeneráciu mozgu, čím sa znižuje stres, a redukuje hnev a úzkosť, ktoré sa počas dňa na nás nalepili. Dokonca, ľudia po operáciách by sa mali venovať príjemným prechádzkam aspoň hodinku denne – ich rekonvalescencia sa urýchli.

Skúste teda absolvovať aspoň niekoľko kratších trás po vlastných nohách. Pokiaľ chodíte domov autobusom, vystúpte o zastávku skôr, do obchodu choďte pešo, radšej použite schody ako výťah… Vôbec nezáleží na tom, či sa prechádzate sama, s priateľmi, rodinou alebo so psíkom. V spoločnosti vám čas rýchlejšie ubehne, keď budete sama môžete nechať voľne prúdiť svoje myšlienky, dôležité je, že ste sa na prechádzku vôbec vydali.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokHudobná show Od Lady Carneval k Draculovi: Kde ju môžete vidieť?
Ďalší článokKnižná novinka Prekliaty princ: Royalovci zničia každého
Narodená a stále žijúca v Košiciach. Milovník kníh, Talianska, sitcomu Frasier a dobrej hudby. Moje znamenie je lev, ale charakteristika na mňa veľmi nesedí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.