Beh v prírode: Poradíme vám, ako to nevzdať hneď na začiatku

beh
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Beh je v súčasnosti čoraz viac populárnejší šport. S príchodom jari, sa ako už každoročne, vonku objavujú húfy bežcov – začiatočníkov. Ak k nim patríte aj vy, určite ste už neraz zažili krízu, ktorá znamenala koniec vášho športovania. O tom ako ju prekonať a vytrvať v tomto koníčku sa dozviete v našom článku.

Nájdite si spoločnosť

Hoci beh nepatrí medzi kolektívne športy, milá spoločnosť sa vám pri tejto činnosti bude hodiť najmä v úplných začiatkoch. Určite ste už mnohokrát počuli, že vo dvojici sa ľuďom darí lepšie. Tu to platí dvojnásobne! Nielenže budete mať motiváciu ráno vstať z teplej postele, ale budete mať pri sebe niekoho, s kým budete môcť porovnávať svoje výsledky. A to vás bude nútiť sa neustále zlepšovať. V najlepšom prípade by ste si mali nájsť niekoho, kto je na vašej úrovni. Aby ste svojho spoločníka nespomaľovali alebo naopak.

Vzdelávajte sa
Vedomosti sú základ. A pri behu to platí dvojnásobne. Síce to vyzerá, že na tomto športe nie je nič zložité, no opak je pravdou. Vedeli ste napríklad, že je nesmierne dôležité mať správne držanie tela, došľapovanie a podobne? Na internete nájdete veľké množstvo bežeckých portálov. Skúste si niektorý z nich nájsť a prečítať pár základných informácií o tom, čo by ste mali dodržiavať. Takto si nielen uľahčíte začiatky, ale aj znížite šancu prípadného úrazu.

Píšte si bežecký denník
Vek počas ktorého sme si písali denník, je už dávno za nami. Avšak nemyslíme tým jeho klasický formát. Bežecký výkon ovplyvňuje neskutočné množstvo faktorov. Preto vám môže pomôcť, ak si budete viesť stručné záznamy toho, ako ste sa pri behu cítili, čo ste v ten deň jedli a ako sa vám behalo. Po určitom čase potom budete vedieť predvídať, čoho sa pred behom vyvarovať a čo práve naopak, vyhľadávať. Takto zároveň lepšie spoznáte seba a reakcie vášho organizmu na určité potraviny. Ak nefandíte klasickému papierovému formátu, do mobilu si môžete stiahnuť viacero aplikácií, ktoré túto možnosť ponúkajú.

Odmeňte sa
To, že začínate s behom neznamená, že odteraz musíte dodržiavať prísny režim. Rovnako dôležité ako tréningy, sú aj oddychové dni. Práve počas nich sa môžete odmeniť koláčikom či inou slasťou, ktorú si počas ostatných dní odopierate. Všetko, samozrejme, s mierou.

Určte si cieľ
Existuje veľké množstvo bežcov. A mnoho z nich behá kvôli rôznym dôvodom. Aký je ten váš? Možno si chcete zlepšiť kondíciu, zhodiť nejaké to kilečko alebo váš cieľ je zabehnúť preteky. Alebo beháte iba tak, pre radosť a prečistenie hlavy. Spolu s dôvodom prečo beháte prichádza aj určenie si cieľa, ktorý ním chcete dosiahnuť. To vám pomôže ostať namotivovanou a tešiť sa z každého kroku, ktorým budete bližšie k vytúženému cieľu.

Autor: Simona Kantorová

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokČaj ako liek: 5 dôvodov prečo by ste ho mali piť
Ďalší článokSúťaž ukončená: Kto vyhral romantickú knihu Navždy, ktorú napísala spisovateľka Mária Cabanová
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.