Ako na správne spánkové návyky? Buďte nekompromisní a držte sa svojej rutiny

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Spánková hygiena je pre kvalitný spánok úplne nevyhnutná. Aj napriek tomu však veľa ľudí nemá vybudovaný žiadny spánkový režim, ktorý by každý deň dodržiavali. Výsledkom je potom nedostatok spánku, zhoršená koncentrácia, väčšia chuť do jedla a, samozrejme, taktiež poruchy spánku. Ako si vybudovať spánkové návyky a pravidelne ich dodržiavať? Vyžaduje to disciplínu a ochotu zmeniť svoje správanie.

Ako vyzrieť na poruchy spánku?

K najčastejším poruchám spánku sa radí insomnia, teda nespavosť, zlé sny, chrápanie či hypersomnia. Rad týchto porúch spôsobuje nezdravý štýl života, veľký stres, častá konzumácia kofeínu a rad ďalších nezdravých návykov. V prvom rade je preto dôležité, aby ste sa zamerali na to, ako žijete. Máte počas dňa dostatok pohybu? Jete zdravo? Staráte sa o svoje psychické zdravie? Tieto tri piliere sú základnými stavebnými kameňmi zdravého spánku a spokojného života.

Matrac ovplyvňuje aj to, ako spíte

Okrem vášho životného štýlu má ohromný vplyv na kvalitu vášho spánku taktiež to, na čom zaspávate. Luxusný matrac, ktorý vám ponúkne dokonalý komfort a vhodnú oporu počas spánku, by mal byť úplnou samozrejmosťou. Neviete, ako vybrať matrac? Pri výbere rozhoduje vaša váha, poloha, v ktorej najčastejšie zaspávate, ale taktiež to, ako tvrdý, prípadne mäkký, podklad vám vyhovuje. V slovenských spálňach je veľmi obľúbený penový matrac. Matrac nezabudnite obohatiť o ďalšie praktické vybavenie a doplnky. O vaše pohodlie sa postará anatomický vankúš a mäkká prikrývka.

Ako vybaviť spálňu? Minimalizmus je cestou k úspechu

Okrem matraca hrá dôležitú rolu taktiež samotná miestnosť, v ktorej spíte. Ako vybaviť spálňu, aby vás v noci nič nerušilo a mohli ste nerušene spať až do rána? Zabudnite na modré svetlo a elektroniku do spálne vôbec nenoste. Taktiež sa zamerajte na to, či máte v spálni upratané. Pokiaľ sa v tejto miestnosti necítite príjemne, pretože je plná vecí, nemôžete očakávať, že sa vám v nej bude príjemne zaspávať. Zbavte sa zbytočností a stavte na minimalizmus. Čím menej vecí vás bude počas spánku obklopovať, tým lepšie.

Choďte spať a vstávajte stále v rovnakú dobu

Vstávate počas pracovných dní skoro ráno, a teda si počas víkendu radi pospíte? Chyba. Aby ste si mohli užívať kvalitný spánok každú noc, počas ktorého prebehnú všetky fázy spánku, musíte si vytvoriť rutinu, ktorá bude stála. Každý deň sa preto snažte chodiť spať v rovnakom čase a taktiež cez víkendy sa naučte vstávať rovnako ako počas pracovných dní.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Sledujte si, čo jete

Snažte sa obmedziť konzumáciu ťažkých jedál a alkoholu pred spaním. Vaše telo sa musí večer sústrediť len na odpočinok, a nie na strávenie ťažkých pokrmov a odbúravanie alkoholu. To samé platí aj o fajčení.

Bylinkové čaje a ďalšie príjemné rituály

Medzi obľúbené spánkové návyky patrí to, že si pred zaľahnutím vychutnáte hrnček bylinkového čaju, doprajete si horký kúpeľ a v duchu si prejdete všetky príjemné zážitky z predchádzajúceho dňa. Niekto nedá dopustiť taktiež na meditáciu, počúvanie relaxačnej hudby či farebných šumov, alebo napríklad aj čítanie. Nájdite si svoj večerný rituál, ktorý vás upokojí, a venujte sa mu každý večer pred spaním.

Vytvorte si spánkové návyky, ktoré budete poctivo dodržiavať a užívajte si hlboký spánok bez toho, aby vás trápilo časté budenie, nočné potenie a ďalšie nepríjemné javy. Stanovte si čas, kedy ísť spať a o koľkej ráno vstávať, pričom tento harmonogram dodržujte každý deň. Uvidíte, že čoskoro pocítite zmenu na svojej nálade a ráno sa budete prebúdzať s úsmevom na perách.

Zdroj hl. obrázka: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokPozor, koho si púšťate do domu… Krimi Opatrovateľka
Ďalší článokTip na výlet: Donovalkovo, zmenšené mestečko pre deti
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.