Aj vás trápi zápal močových ciest? Dodržujte toto!

zápal močových ciest
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Častý problém žien – zápal močových ciest. Vedeli ste, že približne 15 % z celkového množstva antibiotík, ktoré sa ročne minú vo svete, sa podáva pacientom s infekciami močových ciest? Toto ochorenie postihuje oveľa častejšie ženy než mužov. Poradíme vám ako mu predchádzať a čo robiť, keď sa objavia jeho príznaky.

Prečo vlastne zápal močových ciest vzniká

Aj keď často pri problémoch s močovými cestami hovoríme, že sme prechladli, prechladnutie zaň môže iba nepriamo. Hlavnou príčinou tohto ochorenia je totiž baktéria.
Najčastejšie sa jedná o baktériu Escherichia coli, ktorá sa nachádza v hrubom čreve a v okolí konečníka. Pokiaľ sa nedostane do močových ciest, je neškodná. Ak sa tam však dostane a neodplaví sa prúdom moču, postupuje ďalej, premnoží sa a vyvolá zápal.

Ako sa prejavuje

Pri začínajúcom zápale močových ciest pocítite časté nutkanie na močenie a bolesť v podbruší. Moču sa tvorí menej a môže byť sfarbený mierne do červena. Často sa vyskytne aj nepríjemné rezanie a pálenie pri močení. Ak sa infekcia šíri ďalej, môžete mať okrem počiatočných príznakov zvýšenú teplotu, ku ktorej sa pridruží bolesť krížov.

Domáca liečba alebo lekár

Keďže sa jedná o bakteriálnu infekciu, domáca liečba nie je postačujúca. Je potrebné, aby ste vyhľadali lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká. Okrem nich by ste mali dodržiavať pokoj na lôžku a piť veľa tekutín. Na doplnenie liečby sa odporúča piť čaj s obsahom brusníc, medvedice lekárskej, žihľavy a rumančeka. Môžete siahnuť aj po voľnopredajných liekoch. Vyberajte také, ktoré obsahujú brusnice a D-manózu. Obe účinne pôsobia proti baktériám.

Dôležitá je prevencia

Ak trpíte častými zápalmi močových ciest, nezabúdajte na prevenciu. Mali by ste:
– dodržiavať pitný režim (aspoň 2 litre tekutín denne),
– preventívne užívať prípravky s obsahom brusníc alebo piť urologický čaj,
– dbať na pravidelnú hygienu,
– vymočiť sa pred a po sexe,
– po toalete sa utierať spredu dozadu,
– po kúpaní sa prezliecť z mokrých plaviek do suchých.

Text: Eva Kevická

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokTipy ako sa starať o domácnosť udržateľne
Ďalší článokHororové Vtelenie zla v kinách prekvapuje, diváci v závere ostávajú v šoku
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.