Vysokohorská turistika: Poradíme vám, ako ju zvládnuť

vysokohorska turistika
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Ak vás tento rok nenadchla myšlienka ísť do zahraničia k moru, dovolenkovať môžete aj na Slovensku. Ak s rodinou uprednostňujete skôr hory, práve v júni sa otvára letná turistická sezóna vo Vysokých Tatrách.

Na vysokohorskú celodennú turistiku sa však potrebujete pripraviť v predstihu. Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale treba si uvedomiť, že budete celý deň na nohách a vaše telo dostane zabrať, ak ho na túto záťaž nepripravíte.

Trénujte nohy

Skúste pred letnou turistickou sezónou behávať, bicyklovať alebo do posilňovne. Každý správny turista potrebuje mať pevné nohy, aby dokázal zvládať veľké prevýšenia a celodenné chodenie. Nech už si zvolíte akýkoľvek šport, nezabúdajte na pravidelné tréningy. Jedine tak dokážete zvládnuť turistiku bez kvílenia, ochkania a nadávania. Môžete mať so sebou aj perfektné ďalekohľady, ale ak vám každý krok bude spôsobovať bolesť, len ťažko sa dokážete tešiť z krásnych výhľadov, ktoré ponúka príroda.

Vyberajte si vhodné jedlo a nezabúdajte na pitný režim

Na vysokohorskú turistiku si musíte zobrať jedla primerane, aby ste ho naspäť nedoniesli domov a zbytočne si tak nepreťažili batoh. Čo sa týka vody, odporúčame vám 2- 3 litre tekutín. Fľaše s vodou budú mať svoju váhu, ale uvedomte si, že nebudete mať možnosť doplniť si tekutiny. Keď je človek na slnku celý deň a popritom stále kráča, hydratáciu potrebuje, a to možno viac ako jedlo. Na turistiku vám odporúčame iontové nápoje, čaj, alebo čistú vodu. Hroznový cukor vás tiež poteší, najmä vtedy, keď budete mať pocit, že energia sa stráca. Možno budete mať chuť ľahnúť si na mäkký penový matrac, táto niekoľkohodinová námaha ale bude stáť za to.

Myslite pozitívne

Ak si budete hovoriť, že vysokohorskú turistiku nezvládnete, tak ju nezvládnete. Všetko je len vo vašej hlave, o vašom prístupe. Už cestou do hôr sa musíte tešiť, že uvidíte niečo nové, niečo nepoznané a že si oddýchnete od množstva povinností, ktoré máte doma i v práci. Ak vás trápia vždy studené nohy a obávate sa, že vám bude zima, tento problém vyriešite vyhrievanými vložkami do topánok. Ešte ste o nich nepočuli? Nastal teda čas, aby ste sa o nich dozvedeli viac.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokTipy, ako si zútulniť svoju domácnosť lacno a rýchlo
Ďalší článokDesivé tajomstvá si nechajte pre seba: Tip na knihu
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.