Vyberte si ten správny odtieň na stenu: Takto si vyfarbíte domov!

odtieň
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Farebné steny v domácnosti už dávno nie sú ničím neobvyklým. Farby pôsobia na našu psychiku a dokážu ovplyvniť aj priestorové vnímanie interiéru. Základom úspechu je vhodne zvolený odtieň. Neviete po akom siahnuť? Čítajte ďalej.

Zväčšite si izbu

Či už potrebujete miestnosť zväčšiť alebo zmenšiť, vhodne zvolený odtieň dokáže priestorové vnímanie interiéru výrazne ovplyvniť. Nízkej miestnosti napríklad pomôžete, ak zvolíte svetlejší odtieň na strop, ako na stenu. Príliš dlhú miestnosť zase opticky skrátite, keď zadnú stenu namaľujete tmavšou farbou.

Ak pri výbere vhodného farebného odtieňa  stále váhate, určite Vám pomôže pár základných rád:

  • Biela farba a svetlé odtiene priestor opticky zväčšujú. Siahnite po nich preto v menších miestnostiach.
  • Naopak tmavými farbami priestor opticky zmenšíte a znížite. Tieto odtiene sa preto hodia do väčších a dobre presvetlených miestností.
  • Ak potrebujete izbu opticky rozšíriť, vhodným riešením sú odtiene modrej a zelenej.  
  • Miestnosť zúžite použitím oranžových a červených odtieňov.

Nie je farba ako farba

Nie je žiadnou novinkou, že farby pôsobia na našu psychiku. Dokážu navodiť správnu náladu, povzbudiť nás alebo naopak upokojiť. Výnimkou nie sú ani farby použité v interiéri. Na vašu duševnú aktivitu tak môže mať vplyv aj to, akým odtieňom si vymaľujete svoj príbytok. Teplé farby pôsobia príjemne a pozitívne, niekedy však až dráždivo. Naopak studené odtiene aktivitu skôr tlmia a upokojujú. 

Farba, ktorú máte v obývačke, tak nemusí byť vhodná pre ostatné časti bytu.  Práve do obývačky, kde trávite aktívnu časť dňa, si môžete dovoliť aplikovať žltú, oranžovú, červenú alebo zelenú farbu. Žltá však uvoľňuje telo tým, že stimuluje upokojenie nervov a dodáva pozitívny pocit, preto ju môžete použiť aj do spálne.

Odborníci sa však zhodujú, že kvalitný a relaxačný spánok vám pomôže dosiahnuť modrá.  Táto studená farba oblohy a vody má upokojujúce účinky a mala by optimalizovať srdcovú frekvenciu a spánok prehlbovať. Naopak tmavomodrá sa z hľadiska psychohygieny neodporúča do detskej izby. Môže totiž spôsobiť väčšiu únavu vášho potomka.

Ako na to?   

Strach zo zle namiešaného odtieňa alebo predstava väčšej náročnosti môže mnohých od maľovania farbami odradiť. Obavy však nie sú namieste. Na trhu sú k dispozícii farby, ktoré už nemusíte tónovať a s výberom toho správneho farebného odtieňa vám môže pomôcť praktický Easy Simulator. Ten uľahčí vaše rozhodovanie ešte predtým ako sa vyberiete do obchodu. Otestovať si na ňom môžete až 36 odtieňov farby Klasik Color. Tú navyše stačí len zmiešať s vodou podľa návodu a pustiť sa rovno do práce.  Maľovanie farebnými odtieňmi tak môže byť radosť, nie drina.

Vyberte si ten správny odtieň:

  • Svetlé odtiene priestor opticky zväčšujú
  • Tmavými farbami priestor opticky zmenšíte
  • Medzi teplé farby patria žlté, oranžové, červené a zelené odtiene
  • Medzi studené farby patria šedé, modré, tyrkysové a fialové odtiene
  • Jednoduchý simulátor farebných kombinácii nájdete na stránke klasikcolor.cz/cs/easy-simulator 
Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokZdravý prístup k jedlu: Sú vhodné diéty v detskom veku?
Ďalší článokPlánujete si kúpiť nové oblečenie do letného šatníka? Tieto kúsky toto leto najviac využijete
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.