Parfém a jeho príbeh: Postup na jeho výrobu objavil človek náhodou

parfém

Parfém. Dnes si bez neho moderné ženy nevedia predstaviť deň. Zachráni nás v nepríjemnej „smradľavej“ situácií, pripomenie nezabudnuteľný úsek nášho života alebo poteší ako darček.

Slovo parfém vychádza z latinského názvu per fumum a presne vyjadruje „cez dym“ alebo „dymom“. Každý má svoj príbeh! Viete kedy vznikla prvá voňavka? Doslovný preklad z latinčiny sa vzťahuje na pôvodný spôsob výroby voňaviek. Ide o vytváranie jemného spreja z hmotnej substancie. Na začiatku boli bylinky a kvety. Neskôr nastúpili vonné oleje a kadidlá. K obľúbeným ingredienciám patrilo aj korenie, napríklad bergamot, myrha, koriander či mandle.

Niečo z histórie

Postup na výrobu parfému objavil človek náhodou. Pri pálení určitého druhu dreva zacítil príjemnú arómu a voňavka bola na svete! V dobe antiky sa spaľovanie vonných látok využívalo ako náboženský rituál. Egypťania vytvárali vonne mastičky tak, že spájali aromatické látky z voňavých rastlín, oleja a tuku. V tejto zemi opantala vôňa každého, kto na to mal. Voňavky sa spájajú tiež aj s Grékmi a Rimanmi.

Skutoční priekopníci v „parfémovom biznise“ boli však Arabi. Postarali sa o techniku destilácie až k samotnej výrobe čistého éterického oleja. Hovorí vám niečo ružová voda? Práve za jej vznikom stojí istý lekár a alchymista Avicenna, ktorý žil okolo roku 1000 n. l. Až tu vznikol prvý skutočný parfém. Bolo to v roku 1370 a voňal zmesou éterických olejov z rozmarínu a levandule.

100 ľudí, 100 parfumov

Dnes však parfém obsahuje približne 20 až 250 prísad a na každom človeku vonia inak. Viete od čoho to závisí? Veľkú úlohu v tomto prípade hrá pH pokožky a biologické zmeny, ktoré sú ovplyvnené hormónmi. To znamená, že ten istý parfému môže inak voňať na vašej mame, kamarátke či susede. No tiež záleží aj na tom, v akej fáze života sa práve nachádzate, či je to detstvo, puberta alebo menopauza. Taktiež v tom má prsty aj váš životný štýl, stravovanie či lieky, ktoré užívate. Tak ako voniate dnes?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.