Najžiadanejšie hračky pre deti v 80-tych a 90-tych rokoch: Aká bola vaša obľúbená?

hračky
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Pamätáte si ešte na hračky 80-tych a 90-tych rokov? Ak ste žili v tejto dobe, museli ste mať aj vy svoju obľúbenú… Deti sa predbiehali, kto bude mať väčšiu kopu céčiek alebo zbierku pogov. Obrovský boom spôsobila malá pípajúca škatuľka Tamagoči, s ktorou sme sa hrali, kŕmili ju a dávali ju spať. A v šesťdesiatych rokoch vstúpila na trh najpopulárnejšia bábika Bárbie po boku s Kenom.

Elektronická hračka Nu pogodi!

Nu pogodi!(No počkaj, zajac!) Nie je len obľúbená hláška z ruskej rozprávky Vlk a zajac. Spomínate si ako vlk zachytával vajíčka pomocou štyroch tlačidiel v tomto elektronickom mini stroji? Za Nintendo 80-tych rokov by sme minuli 23 sovietskych rubľov, u nás vtedy 230 KČ. Po alkohole patril do rebríčka najpašovanejšieho tovaru zo ZSSR.

Mončičák (Monchhichi)

Kto by ho nepoznal? Obľúbené plyšové zvieratko s tvárou dieťaťa s prstom v ústach. Monchhichi famíliu má na svedomí Japonec Sekiguchi. Chcel vytvoriť originálnu hračku, ktorá by mala tvár, ruky a nohy z plastu, tak ako nemecká bábika, ale telo si predstavoval príjemne jemné a hebké. Aby sa podobalo na mláďatko nejakého zvieratka. Na Česko-Slovensko sa prepískal okolo roku 1985, najprv dostupný len v Tuzexe.

Céčka

céčka

V osemdesiatych rokoch a začiatkom deväťdesiatych rokov zachvátila deti „vlna céčok“. Tieto plastové výlisky v tvare písmena C a veľkosťou okolo 1,5 cm sa pôvodne vyrábali ako súčasti závesov do okien a dverí. Neskôr sa stávali súčasťou veľkej zbierky malých zberateľov. V roku 1984 pohltil ošiaľ takmer každého, dievčatá s „céčkovými retiazkami“ okolo krku, rúk alebo pása. U chlapcoch sa prebudili prvé hazardné náznaky. Kto mal najväčší obnos, bol „kráľ ulice“, kto céčka nemal, bol skrátka nikto.

Pogy

Pochádza z anglického slova „POGS“ čo znamená, viečko od mlieka (Milkcaps). Každý si vie určite predstaviť ako pogy vyzerali, ale podľa čoho dostali meno, to vie len málokto. Zo začiatku sa k jeho hre používali len viečka z ovocného džúsu s rovnomenným názvom POG. Ich hráčov by sme najprv mohli nájsť len na Havajskom ostrove Maui, neskôr pogy uviedla na trh americká spoločnosť Canada Games začiatkom 90-tych rokov.

Tamagoči

V 90-tych rokoch sa elektronické zvieratko predalo asi do 40 miliónov rúk. Priznajte sa, mali ste aj vy malého digitálneho psíka, mačku alebo kuriatko? Japonka Aki Maita mala asi veľkú záľubu starania sa o zvieratá, keď jej nestačili živé, a preto v roku 1996 vytvorila tamagoči. Spoločnosť Bandai sa tak stala jedna z najznámejších japonských spoločností. Deti ním boli priam posadnuté. ,,Kde mám môjho psíka? Ešte som mu nedala jesť. Musím sa s ním pohrať,“ aj tieto vety zneli často z úst detí, alebo aj dospelých. Stávali sa otrokmi elektronickej pištiacej veci, kvôli ktorej dokázali aj v noci vstať, aby ju nakŕmili, zahrali sa s ňou alebo jej vyčistili pelech.

Top hračky – tamagoči.

Lego

Svoje detské obdobie si spríjemňovali najmä chlapci stavaním ,,legových pevností“. Nielen oni, sa pýšili veľkým trojposchodovým mrakodrapom, ale aj dievčatá vedeli naplno využiť technické cítenie a realizovať sa. Malé plastové kocky, ktoré sa dajú ľubovoľne skladať uviedla na trh rodinná dánska spoločnosť Lego Group. Je možné z neho postaviť prakticky čokoľvek od vlakov, áut, domov, hradov, zámkov, sôch, vesmírnych plavidiel, ale aj funkčných robotov.

Tetris – elektronická hra

Toto slovo pochádza z gréckeho slova Tetra, čo znamená štyri. No my máme na mysli malú plastovú škatuľku s displayom. Kto si nezahral túto hru aspoň raz? Alexej Pažitnov, sovietsky vedec, ktorý má na svedomí túto zábavku, sa inšpiroval stolnou hrou Pentomino, keď pracoval na moskovskej Akadémií vied Sovietskeho zväzu. Na trh ju uviedli 6. júna v roku 1984.

Barbie

Keby sme chceli mať miery tejto najpopulárnejšej bábiky na svete, t. j. 99-48-83, pravdepodobne by sme patrili do spolku ideálnych žien. No najznámejšia a najpredávanejšia šesťdesiatnička Barbie je stále v kurze. Prvýkrát sa objavila na American International Toy Fair (najväčšom veľtrhu hračiek na západe) 9. marca 1959. Vďaka Ruth Handlerovej, ktorá vymyslela Barbi pre svoju dcéru Barbarru, tak potešila viacero hravých detí. A aby jej nebolo smutno, k slečne Barbie pribudol partner Ken, ktorý sa po jej boku objavil v roku 1961 v televíznej reklame. Obidve hračky dostali mená podľa autorkiných detí.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokŽivotopis Woodyho Allena Mimochodom… Zábavný a celebritný
Ďalší článokTvorcovia zverejnili prvé zábery z očakávanej česko-slovenskej komédie Striedavka
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.