Na toto nezabudnite, ak sa chystáte na jesennú turistiku

jesennú turistiku
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Dôležité upozornenie! Čas na turistiku sa kráti. Áno, máte v podstate posledný mesiac na to, aby ste si ešte užili turistiku v horách predtým, ako začnú platiť sezónne uzávery, či chodníky pokryje snehová prikrývka.

Nielen na uzávery, či sneh treba myslieť. Nezabudnite, že sa aj skôr stmieva

Ak je turistika vašou obľúbenou voľnočasovou aktivitou, mali by ste teraz využívať každú voľnú chvíľu na to, aby ste vymenili pracovné oblečenie za turistické a vyrazili na hory. Obzvlášť teda, ak ste sa chystali zdolať niektorú z turistických trás, na ktoré sa vzťahujú spomínané uzávery. Alebo hrozí, že každú chvíľu ich môže prikryť súvislá vrstva hlbokého snehu (ak sa tak už nestalo).

Uzávery, či počasie však nie sú jedinou prekážkou, ktorá vám môže v priebehu jesene skomplikovať plány na zdolanie náročnej turistickej trasy. Ak plánujete celodennú túru, musíte si uvedomiť, že denného svetla už nemáte k dispozícii toľko ako cez leto.

Cez deň môže byť ešte príjemne teplo, ale buďte si istí, že ráno bude naozaj chladné

Áno aj s východom a západom slnka treba na horách kalkulovať. Nemôžete sa totižto spoliehať na pouličné osvetlenie. A terén, ktorý je zradný počas bieleho dňa, bude násobne zradnejší v prípade, že zostup budete musieť absolvovať za pomoci baterky, či svetla na vašom smartfóne.

Nemôžete sa totiž spoliehať len na špičkovú trekovú obuv ak nebudete vidieť, kam stúpate. Myslite preto pri plánovaní trasy na to, že budete môcť vyrážať neskôr a hlavne, že do „civilizácie“ sa budete musieť vrátiť podstatne skôr, ako ste boli zvyknutí, keď ste hory zdolávala počas leta.

Ruka v ruke s neskorším východom slnka idú aj naozaj studené rána. Preto ešte viac ako cez leto platí, že treba mať dostatok vrstiev oblečenia. Rozhodne sa nepokúšajte zobrať si toho menej s tým, že veď ráno nejako vydržíte a potom už bude teplejšie. Veď bude stačiť ak si z hôr donesiete zážitky a nepotrebujete k tomu ešte nepríjemné prechladnutie.

Zdroj obrázka:

Autor: MilanMarkovic78 / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokČo všetko vám môže ponúknuť špičková pergola?
Ďalší článokHľadáte pre svoju kuchyňu nové spotrebiče? Vyberte si túto značku
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.