Na novej českej komédii Keby radšej horelo sa smejú diváci po celom svete

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Komédia Keby radšej horelo o dobrovoľných hasičoch, ktorí nemajú čo hasiť, príde do slovenských kín 16. júna 2022. Hlavné úlohy si v nej zahrali Miroslav Krobot, Michal Isteník a Anna Polívková. Film režiséra Adama Kolomana Rybanského mal svoju svetovú premiéru na významnom filmovom festivale Berlinale v Berlíne. Odvtedy ho tvorcovia predstavili na viacerých ďalších projekciách u nás aj v zahraničí.

Tvorcovia zaznamenali na komédiu pozitívne divácke ohlasy po celom svete. Naposledy svoj film Adam Koloman Rybanský uviedol na festivale v Taliansku. „Snažím sa byť počas projekcií vždy v kinosále a vnímať divácke reakcie, ktoré sú zatiaľ skvelé. Na Berlinale sme dokonca zažili aj potlesk uprostred filmu. Okrem Nemecka sme premietali v Poľsku, na Slovensku či v Taliansku a všade sa diváci smiali na podobných miestach. Som rád, že humor funguje naprieč odlišnými kultúrami,“ hovorírežisér.

Zbor dobrovoľných hasičov musí vo filme čeliť úplne inej výzve, než ako je nejaký obyčajný požiar. Pokojný život v jednej malej českej dedine totiž naruší podozrenie z teroristického útoku. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Na všetkých čakajú nezabudnuteľné dni plné nečakaných problémov, až si čoskoro budú želať: „Keby radšej horelo…“

Podľa reakcií divákov u nás aj v zahraničí sa zdá, že téma filmu je univerzálna a zrozumiteľná. Teda, až na naše veľkonočné tradície a šibačku, nad tou zahraniční diváci s údivom žasnú,“ smeje sa Adam Koloman Rybanský.

Scenár ku komédii Keby radšej horelozačal vznikať už pred niekoľkými rokmi. V jednej scéne riešia hrdinovia možnosť, že by v dedine pre hrozbu teroristických útokov zaviedli zákaz vychádzania. Absurdná filmová situácia však počas minuloročného natáčania v čase najtvrdšieho lockdownu akoby vystúpila zo scenára do reálneho života. „Atmosféra v obciach, ktoré boli vlani v kompletnej karanténe, sa dosť podobala našej filmovej situácii so striktnými obmedzeniami počas Veľkej noci. To ma utvrdilo v neustálej aktuálnosti a naliehavosti scenára, ktorý som písal niekoľko rokov,“ dodáva Adam Koloman Rybanský, ktorý scenár k filmu napísal spolu s Lukášom Csicselym

Snímka Keby radšej horelo sa natáčala v Zlínskom kraji na jeseň 2020 a v zime 2021. Do slovenských kín príde 16. 6. 2022.

Film produkuje Eva Pavlíčková a Pavel Vácha zo spoločnosti Bratři s.r.o, koproducentom je Česká televize, spoločnosť freeSam a postprodukčné štúdio Magic Lab. Snímka vznikla s podporou Zlínskeho kraja. Distribútorom je Bontonfilm.

TRAILER

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAj vy pijete v práci kávu? Rozhodne nie ste jediné
Ďalší článokAké ISO normy okrem ISO 9001 sú vhodné aj pre vašu firmu?
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.