Kúpa vchodových dverí. Z akých materiálov máte na výber?

sidewalk by street wall & door
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Vchodové dvere sú tým, čo oddeľuje vaše súkromie, čiže vašu domácnosť, od okolitého sveta. O dôležitosti ich dôkladného výberu tak zrejme nepochybuje nikto.

Drevo alebo hliník

Predajcovia majú rôzne dvere skladom, ale keďže vchodové dvere sú dlhodobou investíciou, pred finálnym výberom je rozhodne dobré spraviť si dôkladný prieskum trhu. Jedným z kritérií, ktoré budete pri kúpe nových vchodových dverí musieť zvážiť, je aj materiál. Aké sú možnosti?

Ako aj mnohé iné veci aj vchodové dvere sa (okrem iných materiálov) vyrábajú aj z dreva. Fakt, že ide o prírodný materiál a takéto dvere majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré ich priam predurčujú aj pre nízkoenergetické a pasívne domy, z nich robí aj v súčasnosti obľúbený typ vchodových dverí. A čo si budeme hovoriť, vzhľad drevených dverí je skrátka nadčasový. Treba však brať do úvahy, že drevené dvere sú náchylné na drobné tvarové deformácie.

Ak vám pri výbere vchodových dverí ide o čo najväčšiu odolnosť, jednoznačnou voľbou budú pre vás hliníkové dvere. Tvarová pevnosť tohto materiálu sa zaručí o to, že aj po rokoch budú mať dvere stále presný chod ako na začiatku. Hliník je odolný aj voči povrchovému poškodeniu a dokonca mu stačí venovať len minimálnu starostlivosť. Ani tepelnoizolačné vlastnosti nie sú na zahodenie, ale na vyššie uvedené drevo sa v tomto hliníkové dvere „nechytajú“. A čo dizajn hliníkových dverí? Povedzme si pravdu, drevo to nie je, ale ani hliníkové dvere nie sú zlé. Hodia sa najmä k moderne riešeným domácnostiam.

Kombinácia dreva a hliníka alebo plast

Kombinácia dreva (zvnútra) a hliníka (zvonka) tvorí drevohliníkové vchodové dvere. Takéto dvere kombinujú vlastnosti oboch materiálov a tak by sa dali vlastnosťami prirovnať k dreveným dverám, ale so zvýšenou odolnosťou.

Na záver nesmieme zabudnúť na obľúbené plastové vchodové dvere. Tie vyhrávajú v pomere kvality a ceny, keďže sú naozaj dostupné a nemožno o nich povedať, že by boli zlé. Práve naopak! Dobré plastové dvere sú odolné, dobre izolujú a aj po dizajnovej stránke si ich môžete prispôsobiť. Samozrejme, vždy tu je určitý kompromis, takže plastové dvere nebudú tak odolné ako hliníkové a nebudú tak dobre izolovať a vyzerať ako drevené, ale netreba zabúdať, že sú lacnejšie, takže sa im to dá prepáčiť. Len treba podotknúť, že kvalita je tu celkom kolísavá, takže nemôžete od najlacnejších plastových dverí očakávať rovnaké vlastnosti ako od tých špičkových (a drahších).

Zdroj obrázka:

Autor: robbin lee / Shutterstock.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokMilujete potápanie a šnorchlovanie? Vieme, ktorú dovolenkovú destináciu navštíviť
Ďalší článokMajster útekov. Skutočný príbeh o neuveriteľnom úteku z Osvienčimu
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.