Krása či rozum: Čo mužov viac priťahuje?

krása či rozum
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Žijeme v dokonalej dobe, ktorá nás núti vyzerať čo najlepšie. A my sa pýtame: krása či rozum? Čo viac zaujme oko, respektíve srdce muža?

Kalokagatia –  starogrécka predstava úplného súladu telesnej a duševnej krásy, hovorí vám to niečo? Minimálne z učebníc histórie. V súčasnosti sa ideál dokonalosti na nás hrnie z každej strany. No nemyslíte si, že sa skôr zameriavame na tú telesnú stránku? Nádherná bohyňa s detskou tváričkou, bujnými vnadami a s dokonalým zadkom, aj keď možno bez rozumu – to je dnešná dokonalosť! Tak, ako to je? Krása či rozum?

Máte aj vy pocit, že už dlhšie zaplavujú mediálny svet ženy, ktoré viac ohurujú svojou krásou ako rozumom? Z televízie sa na nás usmievajú hlúpe vyumelkované barbiny. Z dennej tlače nás bombardujú pseudocelebrity svojim vylepšeným zovňajškom. A sen každej mladej tínedžerky je vyzerať čo najlepšie. No prečo radšej nesnívať o inteligencii? Nemáte pocit, že nám ju pomaly rozkrádajú?

Podľa vývojového biológa Geralda Crabtreeho priemerná inteligencia človeka slabne. Výsledky jeho štúdie hovoria, že pred tisíckami rokov bol intelektuálny rozmer ľudí hlavný aspekt prežitia. Takže sa dá skonštatovať alarmujúci fakt, že čím ďalej, tým sme hlúpejší! „Stačí sa nám uspokojiť s vedomím, že dobre vyzeráme, a to nám zabezpečí živobytie.“ povedala jedna zo zlatokopiek… Krásne ženy majú určite viac šťastia aj v láske, hľadaní partnera či v práci. Je toto fér? Či už chceme alebo nie, krajšie tváre to majú vždy jednoduchšie.

V MINULOSTI: KYPRÉ AJ CHUDÉ

Prvý povrchný pohľad ukazuje, že už praveké ženy mali výrazné ženské tvary. A keď výrazné, tak myslíme poriadne! Kyprú spredu aj zozadu by však dnes prinajmenšom len vysmiali, alebo by ju zaradili do klubu obéznych žien. Teda žiadny ideál. No postava z predgréckej civilizácie už zdôrazňuje schematické lono. Až štíhla a dievčenská silueta egyptskej princeznej Meritaton priviedla na scénu prototyp krásy. K nej sa pridala aj bohyňa Selket, ktorá mala súmerné črty tváre a harmonicky vyvážené tvary postavy. Dielo sochára, ktorý sa ju snažil stvárniť naozaj pôvabne už môžeme prirovnať k súčasnej podobe víťazky krásy. No na rozdiel od dnešnej ženskej príťažlivosti, tá z minulosti bola o dosť prirodzenejšia a nepodobala sa na vešiak.

ŠTÍHLE S BUJNÝMI PRSIAMI

Ako si vlastne muži predstavujú výzorom ideálnu ženu? Afrodita – staroveká bohyňa krásy a lásky by dnes isto len krútila hlavou nad súčasným vzorom príťažlivosti. Vysoká, štíhla s veľkými prsiami a krásnou tvárou. No ak si vygooglite čo i len jednu podobizeň tejto bohyne, zistíte, že sa dnešnému prototypu mladých žien vôbec nepodobá. Aspoň čo sa týka vychudnutých postáv a umelo vytuningovaných pŕs. Veď čo nevyrastie samo, tomu určite pomôžu ruky šikovného plastického chirurga! Mať krásne a plné prsia už nie je len sen, ale mnoho žien ho pretaví aj do reality. No nie vždy sa nespokojné dámy dostanú do tých správnych rúk a tak to potom aj vyzerá.

krása či rozum

NIEKTO HĽADÁ NA POVRCHU, INÍ ZASE POD POVRCHOM

To, že muži väčšinou uprednostňujú výzor nad vnútrom je už celkom bežná vec. Tak sa zdá, že éra Atény – gréckej bohyne múdrosti už odzvonila. Keby sa mali muži rozhodnúť medzi dvomi možnosťami: krásna a hlúpa alebo škaredá a múdra, ktorú by zvolili? Samozrejme, že dôležité faktory tu zohrávajú aj vek, zmýšľanie, krása či inteligencia samotného respondenta.

Je to hlúpe, ale s kamarátmi sme sa zhodli, na krásnej a hlúpej. Inteligentné rozhovory môžeme viesť aj s kamarátkami,“ prezradil Aďo (26).

„Samozrejme, že by som chcel zlatý stred. Aj peknú aj múdru. No pokiaľ si mám vybrať len z týchto možností, volím peknú a sprostú,“ vyznal sa Slávo (38), ktorý sa netajil svojou vášňou ku krásnym ženám. „Milujem krásu a rozum mám ja. Som učiteľ a časom by som ju naučil aj matiku aj všetko ostatné.“

No našli sa aj takí, ktorí neznášajú hlúpe ženy a dievčatá. Miro (27) to tiež zobral po svojom. „Krásnu a inteligentnú. Ale tak skôr kvázi škaredú, na ktorú by som si zvykol, a možno by sa mi začala páčiť.“  Žeby ešte existovali muži, zameraní na vnútornú stránku?

ROZHODLI STE SA?

Skutočná krása vychádza zvnútra! Tento výrok sa nám snažili vštepiť nielen učitelia, katechéti, psychológovia či rodičia. No názorom okolia a vplyvom modernej doby sa dá len ťažko odolať. Každý krásu vníma inak a tiež má svoje stupne inteligencie. Aj keď je žena škaredá alebo menej inteligentná, ešte stále je tu krása ukrytá vo vnútri, teda dobrá povaha a zlaté srdce. Je dobre zvážiť fakt, s kým budete tráviť svoj život. S „večne mladou a krásnou“ manželkou alebo s človekom, s ktorým si rozumiete a máte sa o čom rozprávať. Počasie a bulvár sa, samozrejme, nerátajú.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMrazivá pasca: Liam Neeson v nákladniaku na zamrznutom oceáne
Ďalší článokFilm Prvok, Šampón, Tečka a Karel pokoril v Česku hranicu 100 000 divákov
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.