Divákmi aj kritikmi oslavovaný film Posledné preteky príde do slovenských kín koncom apríla

Posledne preteky
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Pred rokom filmári natáčali v extrémnych podmienkach v Krkonošiach, očakávaný výsledok ich práce si slovenskí diváci budú môcť pozrieť v kinách už o mesiac. Oficiálny slovenský trailer a plagát predznamenávajú blížiacu sa premiéru českého filmu Posledné preteky od režiséra a scenáristu Tomáša Hodana. Skutočný príbeh o odvrátenej strane hôr zo začiatku 20. storočia príde do slovenských kín 28. apríla 2022.

Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve.

Filmový plagát zobrazuje ústrednú trojicu postáv – lyžiarov Bohumila Hanča, Václava Vrbatu a Emericha Ratha. Význam posledného menovaného bol za komunistov potlačený, keďže po mníchovských udalostiach a druhej svetovej vojne sa príbeh Nemca, ktorý riskoval život, aby pomohol svojmu českému priateľovi, nehodil. Postava Emericha Ratha tak bola z dramatického príbehu takmer vymazaná. Tvorcovia snímky Posledné preteky však vďaka štúdiu dobových materiálov dokázali verne zrekonštruovať osudné športové podujatie zo začiatku 20. storočia a vyrozprávať príbeh troch lyžiarov tak, ako sa naozaj stal.

Hlavného hrdinu Bohumila Hanča si zahral Kryštof Hádek, ďalšie postavy stvárnili Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek či Jaroslav Plesl. „Film Posledné preteky je pre mňa srdcovou záležitosťou. Príbeh Bohumila Hanča ma zaujímal už od detstva. Teraz som tak mohol na vlastnej koži zažiť všetky momenty z jeho života. A to priamo na konkrétnych miestach, kde sa osudné preteky skutočne odohrali. A tých niekoľko týždňov natáčania v mraze, hmle a závejoch v krkonošských horách, to bola už len čerešnička na torte,“ vyznal sa hlavný protagonista Kryštof Hádek.

Od začiatku sme s režisérom Tomášom Hodanom chceli nakrúcať na skutočných miestach, kde sa príbeh odohral, v tých najdrsnejších podmienkach. Podarilo sa to a výsledkom je naozaj autentická filmová dráma. Teším sa, že pri nej bude divákom zima, hovorí producent Ondřej Beránek. Film sa natáčal od konca februára do konca apríla minulého roka v Krkonošiach. Pred náročným zimným nakrúcaním museli herci podstúpiť kurz otužovania. „Na to, ako sme niekedy aj 12 hodín stáli vo víchrici pri teplote -10 °C, budem spomínať do konca života,“dodáva režisér Tomáš Hodan.

Film Posledné preteky mal v českých kinách premiéru 24. 3. 2022, teda presne na 109. výročie dramatických lyžiarskych pretekov z roku 1913, a pozitívne ohlasy divákov aj filmových kritikov na seba nenechali dlho čakať. Recenzenti najčastejšie vyzdvihujú hutnú atmosféru snímky, jej autentickosť, pôsobivú kameru a zvuk či strhujúce herecké výkony.

Hodan natočil intenzívnu drámu, ktorá dokáže to najdôležitejšie. Dokáže v divákovi niečo vyvolať. Keby všetky historické snímky u nás vyzerali takto, na svete by bolo možno hneď o niečo lepšie. Posledné preteky totiž dokážu vzbudiť pocit, že ide o film, ktorý by sa rozhodne nestratil ani na zahraničných filmových festivaloch,“ píše sa v recenzii na webe Kritiky.cz. Aj Tomáš Stejskal na portáli Aktuálně.cz priznáva Posledným pretekomprinajmenšom európske parametre“. Recenzent tiež vyzdvihuje režiséra a scenáristu Tomáša Hodana za dve veci: „Za snahu poopraviť výklad dejín, ktoré mali v 20. storočí tendenciu vynechávať niektorých významných aktérov pre ich pôvod. A za odvahu natočiť svižnú adrenalínovú drámu v nehostinných podmienkach snehovej búrky.“ Redaktori na portáli Moviezone.cz zase oceňujú špičkovú technickú kvalitu snímky a jej „svetovosť“: „Záverečná tretina filmu je po audiovizuálnej stránke úplne inde ako väčšina domácej produkcie a keď sa Posledné preteky stanú regulárnym survival trilerom, bez problémov znesú porovnanie s hollywoodskou špičkou. Skvelá kamera a perfektný zvuk, pri ktorom má človek naozaj pocit, že naňho padá kino, robia z Hančovej snahy vyhrať za každú cenu a následného boja o prežitie veľmi intenzívny zážitok,“ píše sa v recenzii s názvom Český survival triler svetových parametrov.

Popri odbornej filmovej verejnosti snímku Posledné preteky veľmi dobre prijali aj samotní diváci, o čom svedčia nadšené reakcie na sociálnych sieťach aj skvelé hodnotenia na portáli Česko-slovenská filmová databáza, kde má film v aktuálnom súčte recenzií výsledok 80 %.

O tom, či sú všetky chvály na adresu Posledných pretekov zaslúžené, sa budú môcť slovenskí diváci presvedčiť na vlastné oči v kinách už 28. 4. 2022.

Film Posledné preteky vznikol v produkcii spoločnosti Punk Film a v koprodukciis Českou televíziou, spoločnosťami Innogy, Magiclab,s Pavlom Bouškom a Petrom Dědkom. Distribútorom je BONTONFILM.

TRAILER

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAko zvládnuť prvé rande a uspieť?
Ďalší článokŠvédska verzia klasického Sherlocka Holmesa
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.