Švédska verzia klasického Sherlocka Holmesa

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Niektorí považujú Obscuritas – Útek z tmy za švédsku verziu klasického Sherlocka Holmesa. A s úsmevom to priznáva aj sám autor. „Zrejme by som neutajil, že za inšpiráciu vďačím aj Conanovi Doylemu a jeho Sherlockovi, a vždy, keď sa dalo, som na nich v knihe priateľsky žmurkol,“ dodáva David Lagercrantz.

Možno si spomínate – to je ten švédsky bestsellerista, ktorý pokračoval v sérii Millennium od Stiega Larssona.
Teraz prichádza s novou sériou a jedinečnou dvojicou, ktorá je ako deň a noc: charizmatický profesor Hans Rekke, expert na vypočúvacie techniky. A mladá odhodlaná policajtka Micaela Vargasová. Zapletú sa do prípadu, ktorý na prvý pohľad vyzerá triviálne, no časom prerastá do obrovských rozmerov…

Píše sa rok 2003 a USA práve napadli Irak. Neznámy páchateľ zavraždí v Štokholme futbalového rozhodcu pôvodom z Afganistanu. Polícia zatkne búrliváka Giuseppeho Costu a osloví profesora psychológie Hansa Rekkeho, špičkového odborníka na vypočúvacie techniky, aby vymámil z Costu priznanie. Rekke však po prečítaní vyšetrovacieho spisu spochybní teóriu vyšetrovateľov, čo sa stretne s nevôľou. Costa sa dostáva na slobodu a polícia tápe v hmle bez jedinej stopy.

Len Micaela Vargasová, neistá mladá policajtka zo štokholmskej prisťahovaleckej štvrte, ktorá sa stala členkou tímu v podstate omylom, sa odmietne vzdať a vyhľadá Rekkeho na vlastnú päsť. Tento nerovný pár objaví v okolnostiach vraždy nečakané a záhadné prvky. Stopy ich privedú k poľovačke na teroristov zo strany CIA aj k snahe Talibanu odstrániť z Afganistanu hudbu, lebo podľa ich výkladu navádza na hriech.
Kto bol futbalový rozhodca v skutočnosti? Obeť či páchateľ?

Obscuritas – Útek z tmy je prvý diel série a Lagercrantz dokazuje, že je skvelým pozorovateľom, vie spájať súvislosti a vystavať zaujímavý príbeh. Najmä postava profesora Rekkeho vás bude baviť. Vie vytušiť protirečenia a medzery vo výpovedi lepšie než ktokoľvek iný.  Rekke sa vlastne venoval myšlienkovým omylom, slepým uličkám, do ktorých nás vedie mozog na základe predsudkov a chybných predstáv. A v tom môže byť polícii užitočný…

Príbeh má zaujímavú rozprávačskú perspektívu, krátke kapitoly, priamočiare a niekedy až minimalistické dialógy, ktoré prispievajú k dynamike. Lagercrantz postupne a premyslene odkrýva, čo všetko je za vraždou futbalového rozhodcu. Flashbacky z Afganistanu odkrývajú podstatu, pekne sa to na vás valí a vy si spájate všetko do jedného príbehu.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokDivákmi aj kritikmi oslavovaný film Posledné preteky príde do slovenských kín koncom apríla
Ďalší článokÚžasné fantasy Amari a Noční bratia
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.