Čierny čaj: Aké má účinky a prečo prospieva vášmu telu?

cierneho caju
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Nie každý miluje jeho intenzívnu horkú chuť, preto často siahneme radšej po jemnejšej verzii v podobe bieleho či zeleného čaju. Čierny čaj je známy najmä vďaka svojim stimulačným účinkom, za ktoré je zodpovedný kofeín/teín. Ak si však doprajete šálku či dve, môžete z neho čerpať nielen energiu, ale aj iné zdravotné výhody. Aké?

Čierny čaj obsahuje triesloviny, katechíny, vitamín B1, fluór, draslík a mnoho ďalších prospešných látok.

Na začiatku nepodceňujte dobu lúhovania vrecúška. Pri 1-3 minútach  sa uvoľňuje hlavne teín, ktorý vás energeticky nakopne a povzbudí. Pri dlhšom, 4-5 minútovom, lúhovaní sa uvoľnia triesloviny, vďaka ktorým čaj pôsobí skôr upokojujúco. Viac ako 5 minút sa neodporúča čaj lúhovať, nakoľko potom získa tmavší vzhľad a môže vás prekvapiť aj prehnane horká chuť.

Medzi pozitívne účinky čierneho čaju patria hlavne prevencia vzniku cukrovky či podpora rastu zdravých kostí. Taktiež pôsobí ako prevencia rakovinotvorných ochorení, hlavne vďaka obsahu katechínov a polyfenolov. Už spomínané triesloviny pozitívne ovplyvňujú správne fungovanie tráviaceho traktu a eliminujú rast nových baktérií. Všetkým študentom pomôže najmä ak ide o výkonnosť, pretože vyrovnáva hladinu cukru v krvi a zabraňuje tak prejedaniu a maškrteniu. Priaznivo pôsobí proti stresu a pomáha lepšie sa sústrediť.

Čierny čaj taktiež podporuje metabolizmus, ba dokonca pomáha pri chudnutí. Spomaľuje starnutie pokožky, podporuje hydratáciu, posilňuje vypadávajúce vlasy a je vhodný taktiež ako rýchly liek pri drobných popáleninách alebo po bodnutí hmyzom.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMusia čeliť temným tajomstvám minulosti!
Ďalší článokŠesť vecí, ktorými si nevedome ničíte pleť
Som večne zasnívane dievča, ktoré rado píše, číta a moderuje v rádiu. Milujem jahody, čokoládu a nezábudky. Mojím heslom je: "Nesnívaj svoj život, ale ži svoje sny!"

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.