Anorexia a Bulímia: Keď sa z jedla stane nepriateľ

anorexia
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Vidíte okolo seba obrázky dokonalých žien a hovoríte si, ako to len robia? Práca, starostlivosť o rodinu a domácnosť a ešte pritom vyzerajú tak dokonale. Nenechajte sa mýliť falošnými ideálmi krásy, ale neberte ich ani na ľahkú váhu. Túžba po dokonalom tele sa môže veľmi rýchlo a pritom nepozorovane prehupnúť do nezdravého životného štýlu, ktorý môže viesť až k závažným poruchám príjmu potravy.

Buďte na pozore

Takzvané PPP alebo poruchy príjmu potravy označujú celú skupinu ochorení, kde patrí mentálna bulímia, mentálna anorexia a záchvatové prejedanie, s ktorým môžu byť späté pravidelné výkyvy váhy – obezita vs. extrémna štíhlosť. Nejde len o biologické ochorenie, premieta sa aj do zlej psychiky a nakoniec aj do spoločensko- sociálnej časti života. Príznaky sú rozmanité, avšak väčšinou sa jedná o drastické obmedzenie príjmu potravy, záchvatové prejedanie alebo snahu o čo najnižší príjem kalórií. K tomu sa často pridáva aj prehnané cvičenie, kompulzívne chovanie, vyvolávanie zvracania či užívanie preháňadiel. Dievčatá a ženy si mnoho krát myslia, že pokiaľ schudnú a budú štíhle, vyrieši sa tým kopec ich problémov. Bohužiaľ si tým vo väčšine prípadov ešte viac pohorší.

V ohrození sú už desaťročné dievčatá

Citlivé obdobie puberty, v ktorého priebehu sa formuluje vlastné „Ja“ a dospievajúci sa začínajú vymedzovať, býva typickým obdobím počiatku vzniku príznakov PPP. Na alarmujúce čísla poukazuje aj prieskum Projektu Sebadôvery Dove, podľa ktorého je spokojnosť s postavou dôležitým faktorom nielen pri hodnotení vlastnej krásy, ale tiež pri celkovom pocite šťastia. To, či sa 10 – 13 ročné dievča cíti šťastné, závisí až zo 75 % od toho, či je spokojné s vlastným telom.  Podľa prieskumu sa však vyše polovici – 54 % opýtaných vlastné telo nepáči. Nespokojnosť dokáže prerásť do takej miery, že dievčatá obmedzuje v budovaní sociálnych kontaktov, či dokonca vedie k zdravotným rizikám.  Osem z desiatich dievčat nespokojných s vlastným telom sa priznalo, že sa kvôli svojmu výzoru vyhýba spoločenským aktivitám alebo dokonca vystúpilo z krúžku v ktorom zvykli pôsobiť. Alarmujúce je taktiež zistenie, že sedem z desiatich dievčat nespokojných s vlastnou postavou sa vyhýba návšteve lekára alebo obmedzuje konzumáciu jedla.

Všímajte si drobných príznakov, čokoľvek môžu prezradiť  

Spoločným príznakom všetkých vyššie zmienených ochorení je obsedantná kontrola telesnej hmotnosti. Preto pokiaľ vidíte svoje deti až príliš často na váhe, zbystrite!

U mentálnej bulímie ide o záchvaty prejedania, na ktoré nadväzuje vyvolávanie zvracania. Tento kolobeh spúšťa výčitky svedomia a následné depresie z nezvládnutého jedálneho lístku. Okrem toho dochádza k ohrozeniu celkového zdravia a fungovania organizmu, pretože telo nemá potrebné výživové látky a dostatok energie.

Mentálna anorexia je veľký problém. Bohužiaľ má jednu z najvyšších úmrtností. Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie psychiatrické diagnózy a postihuje predovšetkým dievčatá a mladé ženy, v menšej miere aj chlapcov a mužov. Jedná sa o sebatrýznivé hladovanie, ktoré sprevádza chorobný strach z tučnoty a priberania na váhe. Chorí odmietajú jesť, prehnane cvičia a sústredia sa len na svoju telesnú hmotnosť a jedálny lístok. Diéta ich nakoniec celkom ovládne, dovedie k podvýžive a kolapsu celého organizmu.

Záchvatové prejedanie je zacyklený kolobeh nárazovej konzumácie veľkého množstva jedla v priebehu krátkeho časového obdobia a bez pocitu hladu. Často je spojené so stresom, depresiami, nespokojnosťou so sebou samým či celkovo so svojím životom. Chorým jedlo tieto pocity kompenzuje a dočasne utlmuje. Záchvatové prejedanie sa objavuje vo všetkých vekových kategóriách a týka sa oboch pohlaví.

Viete čo je ortorexia a bigorexia?

Tieto ochorenia zatiaľ neboli oficiálne zaradené medzi poruchy príjmu potravy, nedajú sa však opomínať, pretože aj oni sú v extrémnej podobe životu nebezpečné.

Ortorexia je patologická posadnutosť zdravou výživou. Z počiatočnej záľuby v zdravom stravovaní sa stane posadnutosť a hlavná náplň času. Ide o neustále skúmanie zdravého jedla.  Osoba, u ktorej sa ortorexia rozvinula, je doslova posadnutá zdravou výživou. Fixuje sa na potraviny, o ktorých si myslí, že sú čisté a zdravé. Vedľa telesných problémov – úbytok na hmotnosti, deficit vitamínov, minerálnych látok či enzýmov – sa častokrát objavujú aj psychické a sociálne obmedzenia.

Bigorexia je chorobná posadnutosť vlastným telom. Jedná sa o poruchu, kedy sa chorý snaží dosiahnuť často nereálnych hodnôt či výsledkov vo svojej fyzickej zdatnosti. V týchto prípadoch láska k športu prekračuje hranice a stáva sa posadnutosťou. Chorí potlačujú svoje emócie a odsúvajú dôležité povinnosti, aby sa mohli venovať fyzickému posilňovaniu tela.

bulimia

Prevencia, prevencia, prevencia

Prevencia spočíva predovšetkým v rodine a komunikácii. Zdravo fungujúca rodina sa stará o prirodzený rozvoj sebaúcty dieťaťa, dáva mu dostatok lásky, opory, zázemia a poskytuje mu kladné vzory. Veľký vplyv môže mať aj škola, a to predovšetkým organizovaním preventívnych programov.  

Ak máte podozrenie, citlivo si s potomkom prehovorte, načúvajte a predovšetkým sa ho snažte pochopiť – naladiť sa na rovnakú vlnu. Výčitky, zákazy alebo vyhrážky sú v tomto prípade zle zvolenou metódou. Nebojte si priznať, že má vaše dieťa problém. Nie je to vaše zlyhanie, spoločne môžete pracovať na odstránení problému.  Trávte s ním viac času a podporujte jeho sebadôveru. Tipy, ako na to, nájdete napríklad v brožúrke Sama sebou, ktorá je zdarma k stiahnutiu.  

Nehanbite sa povedať si o pomoc

V neposlednej rade kontaktujte odborníkov na problematiku porúch prímu potravy. Obrátiť sa môžete na rôznych detských psychoterapeutov alebo osloviť  – napr. Chuť žiť, projekt ktorý poskytuje pomoc a podporu osobám s poruchami prijímania potravy. Povedať si o pomoc nie je hanba.

Ak odpoviete na nižšie uvedené otázky viackrát áno, mali by ste zvážiť konzultáciu s odborníkom.

  1. Má vaše dieťa výkyvy váhy alebo naraz veľmi schudlo?
  2. Má síce chuť do jedla ale premáha hlad a odmieta jesť, napriek tomu, že netrpí nadváhou?
  3. Začalo vaše dieťa prehnane športovať a dostatočne neje?
  4. Užíva preháňadlá a snaží sa schudnúť, napriek tomu, že váži primerane alebo dokonca menej, ako by vzhľadom k jeho veku a výške malo?
  5. Bojí se toho, že priberie, a to aj napriek tomu, že má podváhu?
  6. Prežíva dieťa chorobný strach z tučnoty?
  7. Popiera dieťa svoju podváhu?
  8. Ovplyvňuje váha jeho sebavedomie, prehnane mu záleží na vzhľade a na tom, koľko váží?
  9. Prestala vaša dcéra menštruovať?
  10. Začalo se dieťa prejedať alebo mizne z ľadničky viac jedla ako je obvyklé a dieťa pritom nepriberá?
  11. Zaoberá sa vaše dieťa často jedlom, napríklad počítá kalorické hodnoty jedla?
Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokVoľný pád: Balíček, pre ktorý sú ochotní vraždiť!
Ďalší článokVyrobte mu originálny darček, na ktorý nezabudne!
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.