Ako zredukovať riziko kardiovaskulárnych ochorení?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Zdravotné problémy týkajúce sa nášho kardiovaskulárneho systému, čiže srdca a ciev, väčšinou vznikajú kombináciou viacerých negatívnych faktorov. Patrí medzi ne fajčenie, nezdravá strava, obezita, nedostatok pohybu, či alkohol. A čo nášmu srdcu a cievam prospieva?

Omega-3 mastné kyseliny a vláknina

Začneme tukmi. Áno, pri slove tuk si väčšina zrejme predstaví kilá naviac, s ktorými (ne)úspešne bojujeme, my však myslíme „zdravé tuky“, ktoré poznáme ako omega-3 mastné kyseliny. Nájdete ich napríklad v kvalitnom rybom tuku a celkovo v tučných rybách. Môžu vám pomôcť so znižovaním hladiny cholesterolu v krvi a teda aj k optimálnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému.

Okrem omega-3 mastných kyselín je pre náš kardiovaskulárny systém dôležitá aj vláknina. Tú zase nájdeme hlavne v ovocí, zelenine, celozrnných obilninách a strukovinách. Taktiež vie pomôcť so znižovaním cholesterolu, ale aj krvného tlaku, či hladiny cukru v krvi.

Bylinky, pohyb a spánok

Pomôcť vášmu kardiovaskulárnemu systému môžu aj účinné bylinky na čistenie ciev. Patrí medzi ne napríklad praslička roľná, arnika horská, či ďatelina lúčna (a mnoho ďalších). Na trhu nájdete množstvo výživových doplnkov obsahujúcich účinné látky z týchto a iných prospešných bylín.

Opomenúť nesmieme ani na pravidelnú pohybovú aktivitu. Pre kardiovaskulárny systém sú vhodné aeróbne aktivity, napríklad beh, cyklistika, či plávanie a podobne. Čo sa srdca a ciev týka, takáto fyzická aktivita môže prispieť k zlepšeniu krvného tlaku, či zníženiu hladiny cholesterolu.

A keď už sme si zacvičili, potrebná je aj regenerácia v podobe kvalitného spánku. Aj nedostatok spánku totiž zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Extra dlhé vyspávanie však tiež nie je dobré. Ideálom je 7 – 9 hodín spánku.

Zdroj obrázka:

Autor: Stasique / Stock.adobe.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokNaša nezabudnuteľná návšteva galérií Tricklandia, Poliankovo a Dobrá hračka
Ďalší článokStrach z výšok je pre vás niečím nepoznaným? Tieto zážitky sú teda pre vás!
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.