Znečistené životné prostredie neškodí iba nášmu zdraviu, ale aj našej pokožke. Preto by sme ju mali dostatočne chrániť! Viete, pred čím by ste sa mali mať na pozore?
Prinášame vám zoznam negatívnych faktorov prostredia, ktoré majú na kožu veľmi nežiaduce účinky:
Prach
Prach vo vzduchu sa ľahko usádza na koži tela. Môže sa na nej „zabývať“ a tým sa znečisťuje a upcháva póry, čo vedie k akné a objavujú sa vyrážky.
Smog
Zmes zo sadzí, dymu a ďalších zložiek, ktoré sú vznášané vo vzduchu. Mestský smog má na pokožku veľmi negatívne účinky. Čiastočky prachu sa totiž zachytávajú na koži a sťažujú jej dýchanie.
Výfukový plyn
Výfukové plyny môžu vniknúť do pokožky, ničia bunky epidermis, molekuly kolagénu a elastínu. To znižuje pružnosť pokožky, je krehká a mení svoju farbu. Voľné radikály spúšťajú proces starnutia.
Ultrafialové žiarenie
Samozrejme, že slnko je nevyhnutné pre všetkých, ale nie vždy, a nie v nadmernom množstve. Aj keď naše telo obohacuje o množstvo vitamínov a živín, môže nám spôsobiť veľké škody na pokožke. Pri nadmernom slnení na prirodzenom slnku, alebo v soláriu dochádza k urýchleniu tvorby vrások, tvorbe pigmentových škvŕn a k rakovine kože. Ultrafialové žiarenie je nielen škodlivé, ale aj nebezpečné. Nadmerné množstvo slnečného svetla prispieva k rýchlemu odparovaniu vlhkosti z pokožky, a teda jej vysúšaniu. Čím viac sa vystavujeme UV žiareniu, tým viac je koža suchšia a drsnejšia.
Voda
Voda v nádržiach býva znečistená od emisií z priemyselných závodov, ako aj ľudskou činnosťou. A voda z vodovodných kohútikov na tom tiež nie je o nič lepšie. Pokiaľ sa často a dlho kúpete v tvrdej vode, zmes minerálov a mydla sa usádza na pokožke. To vyvoláva podráždenie a svrbenie. Pri dlhodobom používaní chlórovanej vody si koledujete o podráždenú a vysušenú pokožku.