Ako uľahčiť prvákovi prvé dni v škole? Adaptujte ho do nového prostredia

v škole
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Začiatky pre školáka nebývajú vždy jednoduché. Skúste si s deťmi rozobrať čo ich bude najbližšie mesiace čakať. Pripravte ich na skoré ranné vstávanie, povinnosti a pravidlá. Ťažkým orieškom bude aj 45-minútové sedenie na hodine či písanie domácich úloh.

Pamätáte si ešte na svoj prvý deň v škole? Strach z nového miesta, neistota a množstvo detských, podobne naladených tvárí. No v premiérový deň to všetko opadlo s vôňou pani učiteľky a vám sa tá škola aj zapáčila… Alebo ste sa na školské brány veľmi tešili a potom vás odradila uškriekaná triedna?

Prichádzajú zmeny

Po príchode do školských lavíc musia prváci čeliť hneď niekoľkým zmenám. V škole nedostanú len tak priestor na slovo, až kým im ho učiteľ neudelí. Tiež si musia zvyknúť na to, že jedenie, návšteva toalety a hry si budú musieť odložiť až na prestávky. S domácimi úlohami prichádzajú povinnosti nie len pre vášho školáka, ale aj pre vás – rodičov. Veď kto im bude s nimi pomáhať?

Najvhodnejšie je nájsť si systém a prispôsobiť mu tempo. Ak chcete, aby si vaše dieťa zautomatizovalo návyky, po návrate domov sa radšej hneď vrhnite na školskú tašku. Vyložte z nej veci na stôl a prejdite si spolu to, čo v ten deň preberali. Malý školák bude mať všetko ešte čerstvo v pamäti. Nezabudnite mu pripomenúť, že domáce úlohy sú jeho prácou, nie vašou. Rozlišujte, kedy mu len pomáhate alebo už robíte kompletne všetko za neho, vrátane balenia školskej tašky, strúhania ceruziek a riešenia príkladov. Neskôr túto deľbu práce oceníte nielen vy, ale aj vaše ratolesti.

Tipy ako prvákom uľahčiť prvé dni v škole:

Pomôžte im „prepnúť“ z prázdninového režimu na školský

Bude veľmi ťažké len tak preskočiť z bezstarostného teplého leta do chladnejšej a povinnosťami nabitej jesene. Babie leto bude deti ešte určite lákať na poobedňajšie potulky. No mali by ste im vysvetliť, že škola je prvoradá a do nej sa chodí vždy načas. Možno potečie nejaká tá slza a svoju úlohu zohrajú tiež nervy. Skúste im však vysvetliť, že ste si tým prešli aj vy a ich to tak isto neobíde.

Veci na ráno si chystajte večer

Deti ešte nemajú v hlave zakódované hodiny a ani sledovanie času im nič nehovorí. Majú na to rodičov. A ako to všetci dobre poznajú, niektoré činnosti im trvajú minimálne dvakrát toľko. Naučte ich, že pripraviť si veci dopredu nie je len výhoda, ale aj nutnosť. Ráno sa potom vyhnete chaosu s raňajkami, vyberaním vhodného outiftu či chystaniu zošitov s úlohami.

Navnaďte ich chodiť do školy

Milujú vaše deti princeznú Elsu z ľadového kráľovstva? Dovoľte im ju zobrať so sebou v podobe školskej tašky, peračníka či iných potrieb. Ukážte im, že aj zo školy môžu mať radosť a podporujte v nich nadanie a talenty, ktoré objavíte. Neupriamujte sa iba na známky v škole a nesnažte sa ich porovnávať s ostatnými deťmi.

Vcíťte sa do čias, keď ste do školy nastúpili vy. Čo by vám pomohlo? Čo by ste ocenili a čo vám bolo odopreté? Presne to doprajte vašim deťom! Pocvičte s ním veci,v ktorých si nie je malý školák istý. Na miesto týždňa nabitého krúžkami od výmyslu sveta sa snažte s deťmi tráviť čo najviac času. Ten už totiž nikto nikdy nevráti späť.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokPredávkovanie smrťou: Legendárna Agatha Christie a úplne nový Poirot
Ďalší článokZátopek zažil po 70 rokoch opäť veľký úspech
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.