Koľko vás budú stáť školské potreby? Ako sú na tom iné krajiny?

školské potreby
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Viete, že ceny školských potrieb každým rokom stúpajú? Koľko si pripraviť peňazí pre vášho školáka? Spoločnosť Picodi sa rozhodla analyzovať školské potreby pre prvákov a ich ceny na rok 2018. Porovnali výdavky Slovákov s výdavkami rodičov z ďalších 36 krajín, kde školský rok začína v auguste alebo v septembri.

Spoločnosť Picodi sa zamerala len na základné, ale podstatné, produkty zo zoznamu školských potrieb. Neporovnávali napríklad ceny obuvi alebo školských uniforiem, keďže tieto sú často určené úradmi alebo vedením školy. Taktiež vynechali učebnice. Ich údaje sú založené na aktuálnych cenách vo vybraných online obchodoch z 36 analyzovaných krajín. Aby vypočítali priemernú hodnotu, zohľadnili produkty stredného a nízkeho cenového rozsahu. Na prepočet cudzích mien použili priemerný kurz z júla 2018.

1-kolko-stoja-skolske-potreby

Koľko budete potrebovať na začiatku?

Keďže analyzovaný nákup pozostával z viac ako 27 produktov, rozdelili tento zoznam do 4 kategórií: školské tašky, základné školské potreby, produkty na výtvarnú výchovu a oblečenie na telesnú výchovu.

Každý prvák potrebuje kvalitnú školskú tašku. Tá by mala poskytnúť dostatočnú podporu a neohroziť zdravie žiaka kvôli množstvu vecí. Aj keď je v prvom ročníku počet predmetov nižší v porovnaní s vyššími ročníkmi základnej školy, školská taška musí mať dostatok miesta. Deti do nej musia vmestiť peračník, dosku so zošitmi a učebnicami, desiatu a fľašu vody. V slovenských obchodoch je priemerná cena za kvalitnú školskú tašku    11,23 €.

Za základné školské potreby (zošity, obaly na knihy, zakladač, peračník, perá, ceruzky, gumu, strúhadlo a pravítko) zaplatí priemerná slovenská rodina 17,06 €. Je to vyššia cena ako za školskú tašku.

Samozrejme, otázka cien je individuálna a závisí najmä od finančných prostriedkov rodiny a rozhodnutí rodičov. Niektoré obchody ponúkajú veľmi lacné, alebo naopak veľmi drahé a značkové produkty.

Výtvarná výchova je najdrahšia 

Výtvarná výchova je dôležitá hlavne kvôli tomu, aby sa stal vyučovací proces pre deti zábavnejším a príjemnejším. Základné potreby na výtvarnú výchovu sú nožnice, lepidlo, výkresy, rôzne druhy farieb, ceruzky, zvýrazňovače a plastelína. Priemerná cena za tieto produkty je 24,97 €, čo z výtvarnej výchovy robí najdrahšiu kategóriu.

Štandardná súprava na telesnú výchovu pre prvákov sa skladá z športových kraťasov, cvičiek a dvoch obyčajných bielych tričiek. Po analýze augustových ponúk z rozličných internetových obchodov spoločnosť Picodi prišla na to, že táto časť nákupu bude stáť priemerne 23,20 €. Priemerná cena celej školskej výbavy prváka na Slovensku je 76,45 €.

2-kolko-penazi-rodicia-priemerne-minu-na-skolske-potreby-v-roznych-krajinach

Rozhodli sa porovnať, koľko stoja školské potreby v rôznych krajinách a porovnať ich s priemernou mzdou. Zistili, že v roku 2018 sa bude hodnota školských potrieb pre prváka rovnať 10,68 % priemernej výplaty Slováka.

Z ostatných krajín sa oveľa menej míňa vo Švajčiarsku (2,99 %), Česku (7,80 %) alebo Poľsku (8,44 %), avšak v Rusku (18,91 %), Maďarsku (15,19 %) alebo Grécku (11,30 %) sa míňa viac.

Najhoršie je na tom Nigéria a Moldavsko, kde sú školské potreby veľmi drahé a vyjdú až na 54,74 % (Nigéria) a 36,66 % (Moldavsko) z výplaty. Opačným prípadom sú Švédsko, Kanada, Francúzsko, USA, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, kde cena školských potrieb nepresahuje 4 % z priemernej výplaty.

Zdroj: Picodi

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAké sú najčastejšie problémy ľudí bývajúcich v byte?
Ďalší článokKniha Návrat: Dievča s podivnou mocou…
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.