V predvianočnom období, kedy trávime viac času v kuchyni pred sporákom, nám môže narobiť veľké problémy vysoká vlhkosť v kuchyni a v ostatných miestnostiach v domácnosti. Ako sa ale vyhnúť vysokej vlhkosti v domácnosti?
Po kúpaní či sprchovaní vypustite paru von
Ak bývate na byte, kde kúpeľňa nemá vlastné okno, vysoká vlhkosť pri nesprávnom, resp. žiadnom vetraní by vám mohla spôsobiť veľké problémy. Vysokú vlhkosť dobre neznášajú aj drevené obklady, tzv. tatranské obklady. Drevo pod vplyvom vlhkosti pracuje.
Ak máte v kúpeľni na stene drevený obklad, poprípade ho máte v predsieni, je dôležité, aby vlhkosť z kúpeľne po kúpaní a sprchovaní išla z domácnosti von.
Odporúčame vám pozatvárať dvere do miestností v byte a otvoriť najbližšie okno nachádzajúce sa pri kúpelňových dverách. Takto vyženiete vlhkosť a paru von, a to za každého počasia. Samozrejme, že nezabudnite na používanie ventilátora, ktorý majte počas kúpania a sprchovania vždy zapnutý. Do kúpeľne vám odporúčame umiestniť pohlcovač vlhkosti so špeciálnymi kapsulami, ktoré budú nasávať vlhkosť do zásobníkov.
Pri varení používajte digestor
Pri varení sa v kuchyni vytvárajú pary. Ak nezabezpečíte únik pár, vlhkosť vám môže zničiť kuchynskú linku a začne sa vám tvoriť pleseň v tesneniach okien.
Pri varení používajte digestor a nezabúdajte mať otvorenú aspoň vetračku. Odsávanie pár je dôležité. V prípade, že na to zabudnete, okná sa vám začnú rosiť a môže sa stať, že sa aj v kútoch objaví pleseň. Pleseň je veľmi nebezpečná, preto sa nespoliehajte len na dobrú izoláciu základov proti vlhkosti a okrem otvorených okien majte pustený aj digestor.
Časté vetranie
Aj vám sa občas stáva, že si večer uvedomíte, že ste v daný deň vôbec nevetrali?
Vetranie je veľmi dôležité, najmä pre domácnosti, kde žijú alergici. Baktériám a vírusom sa dobre darí práve v nevetraných domácnostiach. Ak máte v rodine alergika a chcete mu vytvoriť čo najlepšie podmienky na život v domácnosti, vetrajte často. Časté vetranie vám zabezpečí čistý svieži vzduch aj vo vykurovacej sezóne.
V zime vetrajte nárazovo (5-6 minút denne). V lete odporúčame skoro ráno.
Ak bývate na dome, z ktorého máte plynulý prechod na otvorenú terasu, vetrajte aj cez francúzske posuvné okná.
Dúfame, že vám tieto praktické rady pomôžu sa vyhnúť nadmernej vlhkosti v interiéri. Teraz vo vykurovacej sezóne nezabúdajte na časté vetranie. Príliš suchý vzduch vašim slizniciam tiež veľmi nepomôže, preto kúrte primerane a nezabúdajte na pravidelnú výmenu vzduchu.