Ako chrániť interiér domácnosti pred extrémnymi horúčavami? Prezradíme vám pár šikovných trikov

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Prvý letný mesiac sa už začal a po príliš studenom máji vonku badať zmeny. Viacerí z vás si už hovoria, že konečne počasie pripomína aktuálne ročné obdobie. Sú však aj takí ľudia, ktorým tieto horúčavy nerobia dobre a radšej sa vyhýbajú priamemu slnku. Tým, že letá sú u nás horúcejšie z roka na rok, musíme premýšľať, ako zabrániť slnečným lúčom v prehrievaní interiérových priestorov.

Ak neviete, ako chrániť interiér domácnosti pred extrémnym teplom, prezradíme vám pár šikovných trikov.

Privstaňte si a otvorte všetky okná dokorán

V letných horúčavách je dôležité predovšetkým správne vetranie. Ak chcete mať v interiéri príjemný dýchateľný vzduch, odporúčame vám privstať si a otvoriť všetky okná dokorán, do prievanu aspoň na 5 – 15 minút. Dávajte však pozor na predmety na parapetách. Kvetináče pred otvorením okien zložte na bezpečné miesto.

Vetrajte vždy tak okolo 5-tej až 6-tej hodiny ráno. V niektoré dni aj o 7:00. Neskôr počas dňa vám ale neodporúčame vetrať. Vpustili by ste si tak teplý vzduch do interiéru.

Väčšina z nás má tendenciu vetrať aj cez deň. Myslíte si však, že keď otvoríte plastové okná cez deň, vymeníte si teplý vzduch za chladnejší? Ak je vonku horúco, sparno, dusno, tento vzduch si vetraním cez deň nevedomky vpustíte dnu.

Zaťahujte žalúzie proti slnku

Ak máte na oknách klasické interiérové žalúzie, odporúčame vám ich vždy po vyvetraní zatiahnuť proti slnku. Počas dňa si tak udržíte v interiéri príjemné teploty a keď sa vrátite z práce, nebudete mať doma dusno.

Ak uvažujete o zmene tieniacej techniky, uprednostňujte rolety. Tie totiž dokážu lepšie chrániť interiér pred slnečnými lúčmi. Na otvorených balkónoch používajte markízy.

Interiér domácnosti je však potrebné vždy ráno zatemňovať, aby vám interiérová teplota nestúpala.

Vyhnite sa častému vareniu teplých jedál

Samozrejme, úplne obmedziť sa to nedá. Častým varením teplých jedál sa však interiérová teplota rýchlo zvyšuje. V letných mesiacoch vám odporúčame jedávať skôr také jedlá, ktoré nie je potrebné dlho piecť, či variť, napríklad zeleninové šaláty, grilované mäso na panvici a pod.

Ak máte balkón alebo záhradu, grilujte radšej tam. Skúste čo najmenej variť teplé jedlá v interiéri a uvidíte, pocítite rozdiel.

Ak sa vám aj tak nechce jesť studené jedlá, keď budete variť, odporúčame vám zavrieť aspoň interiérové dvere z kuchyne do ostatných miestností.

Pomôcť vám môže aj klimatizácia alebo ventilátor. Uprednostňujte však skôr ventilátory a ak vám je naozaj moc teplo, položte pred zapnutý ventilátor misku s kockami ľadu.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
  • NÁLEPKY
  • pr
Predchádzajúci článokLetná festivalová sezóna už odštartovala: Čo si obliecť na festival, aby ste boli originálni?
Ďalší článokZútulnite si rodinný dom a záhradu pred letnými prázdninami
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.