Konečne to prišlo! Váš vzťah posúvate na inú úroveň tým, že ste sa rozhodli zdieľať s partnerom spoločnú domácnosť. Možno ste predtým vôbec neuvažovali nad tým, že budete musieť spoločne riešiť chod celej domácnosti. Teraz však budete na všetko dvaja.
Mať teda jeden spoločný účet alebo mať každý svoj? Dilema, ktorá trápi prekvapujúco mnoho mladých slovenských párov. Ako však túto situáciu vyriešiť? Poradíme si.
Zapisuje si výdavky a príjmy
Na začiatok bude dobré, keď si všetky výdavky, ale aj príjmy budete zapisovať. Získate tak prehľad v tom, na čo míňate, koľko míňate, ale samozrejme aj to, aký mesačný príjem máte. Okrem toho musíte vedieť, či váš partner nemá nejaké dlhy, poprípade ak vy nejaké máte, partnerovi ich oznámte. Nemá zmysel zatajovať to, že ste si zobrali pôžičku kvôli tomu, lebo ste si chceli vymeniť staré okná za nové lepšie plastové okná.
Jedným účtom si znížite poplatky
Za každý jeden účet platíte poplatky a tým, že budete mať jeden účet, budete platiť menej, ale zase, keď si budete chcieť kúpiť niečo pre seba a váš partner s tým nebude súhlasiť, ako túto situáciu vyriešite? Čo keď vám začne partner vyčítať, že ste utratili príliš veľa peňazí v kaviarni? Moderné obývacie steny alebo novú posteľ budete kupovať za spoločné peniaze, ale to, čo vy chcete a partner nie, si za spoločné peniaze bez povolenia partnera nebudete môcť kúpiť.
Jeden platí jedno, druhý zase iné
Všetko samozrejme záleží na tom, ako sa s partnerom dohodnete. Zároveň však nesmie celú domácnosť ťahať len jeden z partnerov. Odporúčame vám rozdeliť si výdavky. Dohodnite sa, že jeden z vás zaplatí energie a druhý zase nakúpi potraviny a dôležité veci do domácnosti. Musíte myslieť na to, že bývate spolu a všetko by ste mali riešiť spolu. Ak však chcete mať svoj účet, majte ho. Keď však budete vyberať niečo nové do domácnosti, online nákup nábytku robte spolu. Sú to väčšie investície, ktoré treba dôkladne zvážiť a nesmie pri nich rozhodovať len jeden z partnerov.