6 trikov ako zväčšiť malý priestor

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Ako opticky zväčšiť malý byt? Ako nafúknuť malú izbu bez väčších a radikálnejších zásahov? Je to jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Prezradíme vám niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám s tým zaručene pomôžu.

ZRKADLÁ A ZRKADLOVÉ STENY, Tempo Kondela

1. Zjednoťte podlahy

Zabudnite na kombináciu dreva, linolea, koberca či dlažby. Ak je podlaha v každej izbe iná, upozorňuje to na skutočný rozmer izby a zväčšuje pocit stiesnenosti. Stavte na jeden materiál, ktorý položíte na podlahy v celom byte. Takto šikovne priestor otvoríte a prepojíte. Vyhýbajte sa veľkým vzorom na kobercoch, prijateľnejšie sú vertikálne pásy.

Zjednotenený priestor

2. Otázka farieb

Ak sa hoci len trochu zaujímate o interiérový dizajn, určite ste počuli o škodách, ktoré dokážu narobiť tmavé alebo výrazné farby. Tento fakt platí aj pri výbere farieb do malých miestnosti. Zlaďte farby stien, podlahy i stropu do príbuzných farebných tónov.

Ak inklinujete k bielej, máte vopred vyhraté. Biela farba stien priestor zväčší a otvorí. Pokojne ju môžete kombinovať s inými svetlými odtieňmi.

Nevylučuje sa tapeta či výrazný vzor na stenách, nech však tri zo štyroch stien ostanú biele, prípadne ladené v jednom farebnom tóne.

FAREBNÁ KOMBINÁCIA, Tempo Kondela

3. Vyberte ten správny nábytok

Vyvarujte sa masívnemu nábytku v tmavých farbách, tiež mohutnej obývacej stene, ktorá zhltne značnú časť miestnosti. Menej je niekedy viac. Lepšiu službu vám urobí sektorový nábytok. Voľte samostatné kúsky, vždy iba nevyhnutný nábytok. Stavte na minimalizmus, hladké tvary a čisté línie. Kombinujte sklo so svetlým drevom, kovom či mramorom.

4. Sila prirodzeného denného svetla

Veľké okná dokážu zabezpečiť dostatok denného svetla. Presvetlená izba pôsobí vzdušne a je opticky väčšia. Zbavte sa ťažkých závesov, zveste vzorované záclony. Ak však predsa len potrebujete pocit súkromia a intimity, ozdobte okno jemnou priesvitnou záclonkou.

V prípade, že máte v izbe iba jedno malé okno, postupujte opačne. Dlhá záclona padajúca od stropu až po dlážku okno opticky natiahne. Tento šikovný ťah zabezpečí, že okno bude pôsobiť väčšie a strop vyšší.

SPÁLŇOVÝ NÁBYTOK, Tempo Kondela

5. Dostatok svetla zabezpečte za každú cenu

Ak má izba iba jedno malé okno a navyše je orientovaná na severovýchod, prirodzenému svetlu, ktorého je tu nedostatok, pomôžete inštalovaním rôznych svietidiel, lustrov a stojanových lámp. Ich správnym rozmiestnením docielite, že izba bude svetlejšia a bude pôsobiť väčším dojmom.

6. Využite zrkadlá

Nie je žiadnym tajomstvom, že zrkadlá dodávajú priestoru hĺbku, aby vyzeral väčší. Zrkadlo opticky odráža svetlo, takže miestnosť sa zdá na pohľad väčšia. Nájdite mu správne miesto, aby vám jeho odraz vytváral krásny obraz.

V úzkych priestoroch môžu dve zrkadlá zavesené hneď od zeme a umiestnené oproti sebe vytvoriť dojem nekonečného priestoru.

Ak máte priestor len na jedno, umiestnite ho tak, aby odrážalo svetlo a otvorilo tak priestor. Keď si vyberiete zrkadlo so zaujímavým tvarom alebo rámom, získate zároveň aj pekný doplnok.

KUCHYNSKÝ NÁBYTOK, Tempo Kondela

Foto: Nábytok Tempo Kondela

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Zdroj: www.lenita.sk

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokSkúšali ste masáž sviečkou? Zamilujete si ju!
Ďalší článokVianočná súťaž: Hrajte o luxusnú kozmetiku!
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.