Zmäkčovač vody. Aké sú jeho výhody v domácnosti?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Problém s tvrdou vodou pozná takmer každá druhá domácnosť na Slovensku. Takáto voda obsahuje zvýšené množstvo minerálnych látok. Ide najmä o vápnik a horčík. Problém však nastáva, ak sa dané minerálne látky začnú usádzať a vytvárať vodný kameň, ktorého nánosy znižujú životnosť elektrospotrebičov a aj samotného vodovodného potrubia. Užitočným pomocníkom pre boj s vodným kameňom a aj samotnou tvrdosťou vody je zmäkčovač vody. 

Zmäkčovač vody je špeciálny typ zariadenia, ktorý má za úlohu znižovať tvrdosť vody ako v domácnosti, tak aj v podnikoch. Na trhu nájdeme rôzne typy a druhy.

Či už ide o rozdelenie podľa spôsobu zmäkčenia: katexové, katalytické, magnetické a polyfosfátové zmäkčovače vody alebo ide o rozdelenie podľa využitia pre konkrétny problém, ako je napríklad zmäkčovač vody do práčky, umývačky riadu, pre kávovar a podobne. Iné zase predstavujú komplexné riešenie, ktoré riešia problém s tvrdou vodou v celom objekte.

Klasický zmäkčovač vody pozostáva z úzkej, vysokej nádrže určenej na zmäkčovanie vody a širokej nádržky so soľankou, ktorá môže byť menších rozmerov. Nádrž zmäkčovadla sa pripája na vodovodné potrubie. Plniaca rúrka s malým priemerom spája nádrž na soľanku so zásobníkom na zmäkčovač. Z nádrže na zmäkčovač prechádza vypúšťacia hadica do neďalekej odtokovej rúry.

Ako funguje?

Najúčinnejšie zmäkčovače na trhu sú katexové zmäkčovače, ktoré obsahujú katexovú náplň, ktorej základom je katexová živica. Jej hlavná náplň je ionovýmena. Vápenaté a horečnaté ióny sa nahradia neškodnými iónmi sodíka na báze regenerácie soli. Súčasťou každého zmäkčovača je filter, do ktorého vstupuje tvrdá voda.

Tá následne prechádza cez kyslú filtračnú zmes, ktorá v spojení so soľným roztokom, odstraňuje vo vnútri zariadenia už spomínané škodlivé katióny Ca2+ a horčíka Mg2+. Preto sa odporúča inštalácia zmäkčovača na centrálny prívod vody, aby bola upravená voda dostupná v celom objekte. Kompletná regenerácia soli prebieha plne automaticky, úlohou užívateľa je len pravidelné dosypávanie tabletovanej soli.

Aké sú výhody zmäkčovača vody

  • Odstránenie vodného kameňa a zníženie tvrdosti vody
  • Zníženie nákladov spojených s ohrevom vody alebo kúpou nových elektrospotrebičov
  • 50% úspora elektrickej energie
  • Znížená spotreba pracích a čistiacich prostriedkov
  • Mäkkosť a hodvábnosť bielizne
  • Hebké a zdravé vlasy
  • Jemná a pružná pokožka, ktorá sa nevysúša
  • Lepšie hojenie ekzémov

Aké faktory vplývajú na výber zmäkčovača vody?

  1. Tvrdosť vody –  základom je zistiť celkovú tvrdosť vody v objekte. Spôsobov je niekoľko. Na trhu dnes nájdeme rôzne rýchlotesty, ktoré majú podobu pásikov alebo špeciálnych kvapiek. Avšak ich výsledok nemusí byť vždy 100 %. Najvhodnejšia technika je špeciálny rozbor vody, ktorý pomôže odhaliť aj iné látky, ktoré sa nachádzajú vo vode a mohli by ohroziť zdravie.
  2. Spotreba vody v domácnosti – treba dbať na 2 základné faktory, a to je, aká je veľká spotreba vody za deň a druhý aká môže byť maximálna nárazová spotreba (aké najväčšie množstvo vody spotrebuje objekt naraz). Hodnota spotreby vody závisí aj od množstva osôb, ktoré v domácnosti žijú.
  3. Správne zvolená miestnosť – v prvom rade je nutné zistiť rozmery miestnosti, do ktorej chcete zmäkčovač vody inštalovať. Pri bytoch, kde je problém s priestormi, je výhodnejšie využívať zmäkčovače vody určené na stenu. Okrem rozmerov je dôležité mať vyriešený aj prívod energie a prístup k odpadu (najmä pre regeneráciu zmesi).
  4. Výber správneho typu a technické parametre – ide o preferencie užívateľa. Ako sme spomínali vyššie, dnes máme na trhu rôzne typy. Napríklad magnetické zmäkčovače, ktoré sa umiestňujú na vodovodné potrubie a pre ich účinnosť je dôležitý silný prúd vody. Alebo elektromagnetické zmäkčovače, ktorých základný účinok spočíva v rozbití štruktúry vody vďaka pôsobeniu elektromagnetického poľa. Katalytické zmäkčovače, ktoré neznižujú samotnú tvrdosť vody, len zabraňujú usadzovaniu minerálnych látok, vďaka čomu blokujú vznik vodného kameňa. A v neposlednom rade katexové zmäkčovače vody, ktoré účinne zachytávajú katióny horčíka a vápnika a nahrádzajú ich neškodnými iónmi sodíka.

Použitie zmäkčovača vody je jednoduché a bezproblémové. Najvhodnejšie je zvoliť vlhkú miestnosť, tak aby v nej nemrzlo. Údržba je rovnako jednoduchá, spočíva len v pravidelnom dosypávaní tabletovanej soli. Minimálne raz ročne by sa mala aplikovať dezinfekcia a výmena filtračných vložiek. Pre zvýšenie životnosti samotného zmäkčovača odporúčame mechanickú a uhlíkovú predfiltráciu, ktorá má za úlohu chrániť zariadenie pred rôznymi sedimentami (ako je štrk, piesok alebo hrdza).

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokKontroverzný český raper Řezník príde na Slovensko predstaviť svoj nový, nekorektný film
Ďalší článokKarel Roden a Regina Rázlová prvýkrát spolu pred kamerou v očakávanom filme Tancuj, Matylda, nazvanom podľa piesne Toma Waitsa
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.